Világ: Bloomberg: A héten ratifikálja a török parlament a svéd NATO-csatlakozást

Világ: Bloomberg: A héten ratifikálja a török parlament a svéd NATO-csatlakozást

Több érdeke is fűződik hozzá Erdogannak.

A török parlament még ezen a héten megszavazza Svédország NATO-csatlakozását – közölte a Bloomberggel hétfőn egy magas rangú kormányzati tisztviselő névtelenséget kérve.

Reyep Tayyip Erdogan török elnök AK pártja, amely nemzeti szövetségesével együtt többségben van a parlamentben, az országgyűlés jóváhagyását fogja kérni a svédek régóta várt tagáságának ratifikálásához. A török jóváhagyás esetén Magyarország maradhatna a blokk északi bővítésének utolsó ellenzője.

A magyar kormány már sok mondvacsinált indokot talált, hogy elkerülje a szavazást és nem mellesleg többször megígérte, hogy nem Magyarország lesz az utolsó, aki megszavazza a csatlakozást. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi kormányinfón éppen azt rótta fel a svédeknek, hogy nem keresik eléggé a kapcsolatot Magyarországgal.

Finnországot tavaly áprilisban vették fel a szövetségbe, Svédország csatlakozása pedig csak tovább erősítené azt. A két északi ország korábban kerülte a NATO-t, az orosz fenyegetés miatt azonban vonzóvá vált a tagság.

Erdogan támogatása összefügg azzal is, hogy kormánya Joe Biden amerikai elnök segítségét kérte 40 új F-16-os vadászrepülőgép beszerzéséhez és a meglévő harci flotta modernizálásához, ezt a Fehér Ház azonban a szavazáshoz kötötte. Törökország részéről eddig is előfeltétel volt az EU és az Egyesült államok által nyilvántartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) támogatóinak visszaszorítása, Stockholm pedig előrelépést tett a szeparatista csoportokra vonatkozó követelések teljesítésében.

Svédország továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy megfelel a NATO-tagság kritériumainak. Török és magyar részről a ratifikáció már több mint másfél éve függőben van, kérdés, hogy egyedül is állja-e a sarat a kérdésben a magyar kormány, ha az erdogani vezetés beadta a derekát.

HVG