A per érdemben még el sem kezdődött, de a kormány azzal védekezik, hogy „felelős gazdálkodóként” nem akarta túlvásárolni magát vakcinából.
Hogyan áll Magyarország 23 milliárd forintos vitája a Pfizer-BioNTech vakcina perében? – tudakolta írásbeli kérdésében Komáromi Zoltán, a Demokratikus Koalíció politikusa, utalva arra a bírósági eljárásra, amelyben a gyógyszeripari cég pénzt követel Magyarországtól a megrendelt, de visszamondott koronavírus-vakcinák miatt.
A hvg.hu is írt róla, hogy a Pfizer, valamint a koronavírus elleni vakcina kifejlesztésével a céggel partnerként dolgozó BioNTech beperelte Magyarországot egy belga bíróságon, amiért Magyarország hatvanmillió euró értékben rendelt hárommillió vakcinát, azonban 2022 őszén arról értesítette a gyártót, hogy az ukrajnai háború miatt nem veszi át a szállítmányt és nem is fizeti ki.
“Magyarország az adásvételi szerződés értelmében kötelező erejű megrendelést adott le arra a 3 millió vakcinára, ami most a jogvita tárgyát képzi” – közölte a hvg.hu-val korábban az ügyről a Pfizer. A Kormányzati Tájékoztatási Központ kezdetben Brüsszelre mutogatott, mint aki rájuk kényszerítette a vakcinák megrendelését, ezt az Európai Bizottság viszont azóta cáfolta.
Most az ellenzéki politikus kérdésére adott válaszában Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára nem mulasztott el gyurcsányozni, mondván: a DK elnöke az orosz és a kínai vakcina ellen kampányolt. Ennek mondjuk a Pfizer-perhez semmi köze és még csak nem is teljesen igaz, mivel a DK-elnök csak az előzetes bevizsgálás szükségességére hívta fel a figyelmet.
Rétvári a válaszában ezen túlmenően brüsszelezett is egy sort, és azt állította, hogy a “BioNTech/Pfizer és a tagállamok nevében eljáró Európai Bizottság által kötött megállapodás jogilag több ponton is problematikus”. Például azért – folytatta –, mert “a megállapodás részleteinek egyeztetése a bizottság elnöke és a Pfizer vezérigazgatója között SMS-ek formájában valósult meg.”
Végül aztán Rétvári rátért az érdemi magyarázatra is, miszerint Magyarország azért nem hívta le a szerződött mennyiséget, mert “az ukrajnai konfliktussal” összefüggésben a kormány nem akart pazarolni, “felelős gazdálkodóként nem tehette meg, hogy olyan vakcina mennyiséget hívjon le, amiről biztosan tudja, hogy nem került felhasználásra.”
Az államtitkár válaszából kiderül továbbá, hogy a perben tárgyalás kitűzésére még nem került sor, egyébként pedig a kormány tavaly decemberben gondoskodott a koronavírus újabb variánsa ellen hatékony Moderna vakcina beszerzéséről, amely valamennyi megyei kórházban és Budapesten a kijelölt oltópontokon rendelkezésre áll. A vakcina szezonális oltásként felvehető, erről a hvg.hu is írt.
(Nyitóképünk illusztráció)
HVG