Az illatgyertyák ilyen negatív hatással lehetnek az egészségre

Az illatgyertyák ilyen negatív hatással lehetnek az egészségre

Az eredmények szerint az illatanyagok használata migrénnel, szem- és torokirritációval, valamint a légúti megbetegedések nagyobb kockázatával hozható összefüggésbe.

Ez lehet az oka.

Kiderült az is, hogy ronthatják a már meglévő állapotokat, például az asztmát. Ennek az az oka, hogy a gyertyák égéskor apró részecskéket bocsátanak ki más szennyező anyagokból. A szakértő szerint az otthonunk gyakori szellőztetése mellett a beltéri levegő minőségének javításának legjobb módja a használt vegyszerek visszaszorítása.

Ha az emberi test reakciójáról van szó, az anyag forrása nem sok különbséget jelent – mondta Dr. Pándics Tamás.

Egyes gyertyagyártók illóolajokat használnak, hogy elkerüljék a mesterséges illatanyagok árnyoldalait. Azonban ezek egészségügyi kockázatokkal is járnak. Például az illóolajokban található tujont az idegrendszer károsodásához hozták összefüggésbe. Míg a fahéjaldehid, amelyet néhány fahéj illatú gyertyában használnak, bőrirritációt és allergiás reakciót okozhat. A legtöbb gyertya paraffinviaszból készül, és korábbi tanulmányok szerint ez a rákos megbetegedéssel hozható összefüggésbe, ám ez nem bizonyított tény. Egyes gyertyamárkák kanócot is használnak, ahol a gyapotot egy másik anyag, például fém köré tekerik, mérgező kormot termelve, amely szintén tüdőproblémákhoz vezethet.

Az idegen anyag kockázatot jelent.

Függetlenül attól, hogy mesterségesen előállítottak vagy természetes eredetűek, minden, a szervezet számára idegen anyag kémiai kockázatot jelent. „Lehet, hogy nem rákkeltőek, de ezek az anyagok további terhet rónak a májra, és anyagcsere-folyamataink sincsenek felkészülve ezek feldolgozására” – tette hozzá a szakértő.

A gyertyák mellett más is veszélyes lehet

Nem csak a gyertyák okoznak szennyeződést a beltérben, hanem más termékek is, például tisztító spray-k, elektromos cigaretták és akár bútorok is. Annak ellenére, hogy az illatgyertyák egyszerre csak kis mennyiségű részecskét és gőzt termelnek, ezek összeadódnak, minél tovább használjuk őket – magyarázta dr. Pándics Tamás.

Írta a Magyar Hírlap