Fejleszti a szókincset, a képzelőerőt, segíti az önismeretet

Fejleszti a szókincset, a képzelőerőt, segíti az önismeretet

Mindenkinek más az érdeklődési területe, könyvek közül viszont biztosan talál kedvére valót, aki szeret olvasni a fantasytól a pszichológiai témákig bezárólag. Ha pedig sikerül egy jó könyvet találni, az garantáltan megragad minket, miközben észrevétlenül fejti ki jótékony hatásait.

1.) Fejleszti a szókincset

Minél többféle könyvet olvasunk, annál több új szó és kifejezés ragad ránk szinte észrevétlenül. Ennek nagy hasznát vehetjük később otthon és a munkahelyünkön egyaránt, mivel könnyebben tudjuk majd kifejezni önmagunkat.

2.) Fejleszti a képzelőerőt

A könyvek kitágítják látóhatárunkat, miközben segítenek a dolgok megértésében, elfogadásában és megismerésében, miközben képzeletünk filmvásznán mozifilmként játszódnak az események.

3.) Fejleszti koncentrációt

Ha egy könyv tartalma megfog minket, akkor olvasás közben kizárjuk a külvilágot, miközben elmerülünk a szövegben és önmagunkban. Ez megtanít csak egy dologra figyelni, fókuszálni és koncentrálni. Az egyre gyorsabban változó online tartalmakhoz képest pedig lelassít és ellazít.

4.) Fejleszti a memóriát

Mivel egy könyvet általában napokig olvasunk, muszáj memorizálnunk a szereplőket és az eseményeket, hogy tudjuk, hol tartottunk, mi történt korábban. Tanulmányok kimutatták azt is, hogy épp a memória javító hatása miatt az Alzheimer-kór ellen is hatásos lehet, mivel mentálisan frissen tart.

5.) Segít az írásban

A regények olvasása az írásmódodra is hatással van, vagyis egy idő után átvesszük kedvenc szerzőnk stílusát. Ezt nevezik narratív technikának.

6.) Segíti az önismeretet

A szereplők döntéseivel nem mindig értünk egyet, mi több, sokszor elgondolkodunk rajta, hogy mi mit tettünk volna a helyükben, vagy nekik mit kellett volna másként csinálniuk. Ha megfigyeljük, hogy mely karakterekkel és mi okból tudunk a legjobban azonosulni, az sokat elárulhat önmagunkról, saját jellemünkről is.

7.) Csökkenti a stresszt

Olvasás közben megfeledkezünk a külvilágról, a ránk nehezedő nyomásról, miközben szívverésünk lelassul és izmaink is ellazulnak.

8.) Segít elaludni

Ha lefekvés előtt a másnapi dolgaidon jár az eszünk, nehéz elaludnunk. Amennyiben ilyenkor olvasunk pár oldalt, az szellemileg is pihentet, kikapcsol és könnyebben térünk nyugovóra.

9.) Növeli az empátiát

Olvasás közben azonosulunk a szereplőkkel és együtt érzünk velük. Ezek után a való életben is könnyebben állunk empatikusan embertársaink mellé és jobban megértjük őket.

10.) Segít randizni

Egy könyvet olvasó nő vagy srác a buszon könnyen magára vonja figyelmünket napjainkban, ami jó okot ad az ismerkedésre. Elég csak azzal kezdeni, hogy megkérdezzük tőle, mit olvas, utána már könnyen tovább lehet vinni a beszélgetést az eseményekről az író munkásságáig is.

11.) Felkelti az érdeklődést

Számos tanulmány és kimutatás is bizonyítja, hogy akik többet olvasnak, gyakrabban és nagyobb kedvvel vesznek részt kulturális eseményeken, legyen szó felolvasóestről, galéria megnyitóról, könyvvásárról vagy jelmez készítésről. Ha valamelyik kapcsolódik kedvenc könyvünk témájához, legalább egyszer biztosan részt veszünk egy programon.

12.) Ingyen utazhatsz

Az olvasás az egyik legolcsóbb utazási mód, mellyel távoli földrészekre utazhatunk otthonunk biztonságában és kényelmében. A lapokon megelevenedő történetek által betekinthetünk más népek kultúrájába, szokásaiba, a szereplők életén és gondolatain át, miközben bejárjuk velük hazájuk tájait.

+1.) Tanít

A könyvek biztos tudást adhatnak számunkra. Legyen szó nyelv-, vagy szakkönyvről, rengeteget tanulhatunk belőlük, ráadásul ahhoz, hogy felelevenítsük a tanultakat, elég visszalapoznunk. Gyakorlati tudást azonban egy tanfolyam nyújt, hacsak nem próbáljuk ki magunk a leírtakat.

Egy könyv rengeteg hasznos dolgot kínál számunkra egy jó történeten kívül. Az olvasás legfőbb oka a kikapcsolódás és a szórakozás. Ideje tehát, hogy a közösségi média felesleges görgetése helyett elővegyük kedvenc kötetünket.

Írta a Magyar Hírlap