Tech: Megkérdezték a mesterséges intelligenciát: mi várható 2024-re? A válaszok kissé ijesztőek

Tech: Megkérdezték a mesterséges intelligenciát: mi várható 2024-re? A válaszok kissé ijesztőek

Nem varázsgömbbe néztek a brit Daily Mail újságírói, hanem ennél jóval korszerűbb módszerhez folyamodtak: chatbotokat kérdeztek meg arról, mire számíthatunk 2024-ben. Elsősorban a saját területükről, saját várható képességeikről jósoltak, de voltak ennél ijesztőbb, napjainkhoz kapcsolódó próféciáik is.

2023 vitathatatlanul a mesterséges intelligencia éve volt a technológiai szektorban. A 2022 novemberében megjelent ChatGPT indította előretörés nem várt eredményekkel járt, a mesterséges intelligencia számos területen megmutatta esetenként ijesztő tudását. De vajon hova vezet mindez 2024-ben? A Daily Mail újságírói nem kezdtek találgatásokba, inkább a legilletékesebbeket, azaz menő chatbotokat kérdeztek meg arról, hogyan látják a jövőjüket.

A kiválasztott chatbotok a Google Bard és az Anthropic által fejlesztett (és az Amazon által is igen erősen támogatott) Claude voltak. Azért esett rájuk a választás, mert az internetről származó élő információkat használnak a jóslatok készítéséhez, ellentétben a ChatGPT-vel és a Microsoft Bingjével, amelyek régebbi adatokra támaszkodnak.

A Claude szerint idén megjelennek az első olyan MI-modellek, amelyek már az „általános mesterséges intelligencia” (AGI) jeleit mutatják. Az ilyen MI-k már képesek bármilyen intellektuális feladatot elvégezni, amit egy ember tud, emellett megfelelnek az emberek rugalmasságának és alkalmazkodóképességének különböző környezetekben és feladatokban. Érkezésük az előrejelzések szerint óriási változásokat fog okozni az emberi társadalomban.

Claude a következőket mondta a Daily Mailnek: „Az elmúlt években azt tapasztaltuk, hogy az MI algoritmusok megfelelnek vagy meghaladják az emberi teljesítményt olyan speciális feladatokban, mint az objektumfelismerés, a játék és a nyelvi feldolgozás. Az olyan technikák, mint a mélytanulás és a nagy teljesítményű számítástechnikai infrastruktúrán futó neurális hálózatok hajtották előre ezeket az ugrásokat. A nagy technológiai vállalatok és startupok jelentős beruházásai azt sugallják, hogy az innováció üteme nem lassul egyhamar”.

„Az olyan csoportok, mint a DeepMind, az OpenAI, a Google Brain és az Anthropic komoly fejlesztéseket hajtanak majd végre az AGI területén. Noha 2024-re valószínűleg nem fogjuk teljesen birtokolni az általános mesterséges intelligenciát, előfordulhat, hogy olyan rendszerek demóit láthatjuk, amelyek kiterjedtebb érvelési, kreativitási és döntési képességeket mutatnak. Claude szerint a mesterséges intelligencia körüli problémák magukban foglalhatják a kiszámíthatatlanul viselkedő rendszereket és olyan munkaautomatizálást, amely meghaladja a dolgozók alkalmazkodási képességét.

A Google Bardja biotechnológiai áttöréseket jósolt, olyanokat, amelyek „felújítják” az emberi fajt. A fejlesztések magukban foglalhatják az „agy-számítógép interfészek” áttöréseit, ahol az emberi agy csatlakozik a számítógépekhez (gondoljunk csak Elon Musk cégére, a Neuralinkre). S bár ez így elsőre ijesztően hangzik, a Foresight Factory elemzése szerint a felhasználók több mint a harmada örülne egy olyan chip beültetésének, amely könnyebben csatlakozik a számítógépes rendszerekhez.

© Hongkongi Egyetem

Bard szerint a biokompatibilis anyagok és a robottechnika fejlesztése olyan bionikus végtagokhoz vezethet, amelyek helyreállítják a természetes motoros funkciókat, vagy akár túlszárnyalják az emberi erő és ügyesség korlátait. Az exoskeletonok növelhetik a fizikai képességeket a nehéz emeléshez, katonai alkalmazásokhoz vagy az idősek segítéséhez.

Az agy-számítógép interfészek (BCI-k) közvetlen kommunikációt tesznek lehetővé az agy és a számítógépes rendszerek között, lehetővé téve a protézisek, külső eszközök vagy akár virtuális környezetek vezérlését. A lehetséges alkalmazások közé tartozik a bénult egyének kommunikációja, a fokozott kreativitás és termelékenység, vagy akár az agy-agy kommunikáció.

Bard emellett azt is jósolta, hogy a mesterséges intelligencia áttörést hozhat a személyre szabott orvoslásban. A személyre szabott orvoslás, más néven precíziós orvoslás célja, hogy a kezeléseket és a megelőző stratégiákat az egyének egyedi genetikai, környezeti és életmódbeli tényezőihez igazítsa. A hatalmas mennyiségű genetikai adat megfejtésével a mesterséges intelligencia azonosítani tudja bizonyos betegségek kockázati tényezőit, lehetővé téve proaktív beavatkozásokat és személyre szabott megelőzési terveket. A mesterséges intelligencia elemezni tudja a betegek adatait, és megjósolja, hogyan reagálhatnak a különböző kezelésekre, segítve az orvosokat az egyén számára leghatékonyabb és legkevésbé káros lehetőségek kiválasztásában. A Google mesterséges intelligenciája szerint a MI gyógyászatban történő használatával kapcsolatos problémák közé tartozik a személyes adatok védelme, és annak biztosítása, hogy a mesterséges intelligencia ne kezelje elfogultan a betegeket.

Az idei évben sok helyen lesznek választások, és egyre nő az aggodalom a külföldi beavatkozásokkal, a kibertámadásokkal és a félretájékoztatási kampányokkal kapcsolatban. Ezek a fenyegetések, amelyek gyakran összefonódnak, jelentősen befolyásolhatják a közvéleményt, viszályt szíthatnak, és végső soron alááshatják a demokratikus folyamatok integritását. Az amerikai elnökválasztás közeledtével a Google Bard azt jósolta, hogy a rosszindulatú szereplők technológia segítségével megpróbálják aláásni a választásokat. Az ilyen támadások közé tartozhatnak a szavazógépek elleni támadások, amelyek célja az eredménybe vetett bizalom aláásása.

„Az érzékeny választói adatok vagy kampányinformációk ellopása felhasználható zsarolásra, célzott félretájékoztatási kampányokra vagy szavazók elnyomására. A robotok és a hamis fiókok felhasználhatók propaganda terjesztésére, bizonyos narratívák felerősítésére és az egymással ellentétes hangok elhallgattatására. A mélyhamisítások, a manipulált videók vagy hangfelvételek elmoshatják az igazság és a fikció közötti határvonalat. A személyre szabott álhírcikkek, a közösségi médiában közzétett bejegyzések vagy akár a személyre szabott e-mailek kihasználhatják a meglévő elfogultságokat és aggodalmakat, hogy bizonyos jelöltek felé tereljék a szavazókat, vagy teljesen eltántorítsák őket a szavazástól” – véli Bard.

Claude is tartogat még ijesztő előrejelzést az évre. Szerinte tovább fog nőni a feszültség az Egyesült Államok és Kína között. „Kína szakadár tartománynak tekinti Tajvant, amelyet szükség esetén akár erőszakkal is újra kell egyesíteni a szárazfölddel. Az Egyesült Államok viszont történelmileg támogatta Tajvan önrendelkezési jogát, és fegyvereket szállított a védelméhez, növelve ezzel a feszültséget Kínával. Ha Tajvan 2024-ben lépéseket tesz a formális függetlenség felé, az agresszívabb kiállást vagy akár katonai akciót válthat ki Kínából” – jósolja Claude.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG