Itthon: Orbánnak is üzent újévre Putyin

Itthon: Orbánnak is üzent újévre Putyin

Nem sok nyugati vezető mondhatja el magáról manapság, hogy újévi üzenetet kap az orosz elnöktől.

Háború Ukrajnában

„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.

Magyarország az egyetlen olyan EU-tagállam, amely kormányfőjét felköszöntötte újévi üzenetében Vlagyimir Putyin orosz államfő.

Putyin a szokásos újévi jókivánságait – a „nehéz nemzetközi helyzetre tekintettel” – ezúttal nem a világ vezetőinek címezte, hanem elsősorban a hozzá hűséges, illetve barátságosnak tartott országok állam- és kormányfőinek (plusz a Vatikánnak). A címzettek listáján összesen 25 ország vezetői szerepelnek.

A lista idén rövidebb, de annál beszédesebb: a Kreml honlapján oroszul közzétett levélben az orosz elnök – Orbán Viktoron kívül – a térségünkből csak Alekszandar Vucsics szerb államfőt tüntette ki jókivánságaival. A címzettek között van a volt szovjet tagköztársaságok többsége (Abházia, Azerbajdzsán, Belarusz, Dél-Oszétia, Kazahsztán, Kirgizisztán, Örményország, Tadzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán), valamint Szíria, Törökország és Dél-Afrika, további 5 amerikai (Brazília, Bolívia, Kuba, Nicaragua, Venezuela) és 4 ázsiai ország (India, Kína, Laosz és Vietnam) vezetői.

Putyin – aki már két éve ostromolja seregeivel Ukrajnát – talán legbizarrabb üzenetét Ferenc pápának címezte, amelyben elismeri a szentatya elkötelezettségét a humanizmus és az igazságosság értékei iránt, és „reményét fejezie ki, hogy fáradhatatlan munkája továbbra is a békét, a harmóniát és a népek közötti kölcsönös megértést fogja előmozdítani”.

Ami Orbán Viktort illeti, az orosz elnök azt üzente neki, hogy „a nehéz nemzetközi helyzet ellenére sikerült fenntartani az orosz-magyar kapcsolatok pozitív dinamikáját”. Putyin egyben megerősítette a konstruktív és pragmatikus együttműködés folytatásának szándékát, amely lehetővé teszi fontos közös gazdasági projektek megvalósítását”.

Az üzenet önmagában is gesztusértékű, hiszen a Kreml hivatalosan Magyarországot is „barátságtalan országként” tartja nyilván a Kreml, ahogy az USÁ-t és az összes EU-tagállamot, amely képviselői megszavazták az Oroszország elleni háborús szankciókat.

HVG