MH/MTI
2023. december 28. csütörtök. 19:07
A londoni belügyminisztérium csütörtökön ismertetett heti statisztikája szerint a december 21. és 27. közötti időszakban a brit határrendészeti hatóságok egyetlen olyan gumicsónakot sem észleltek a La Manche csatornán, illetve a brit partszakaszon, amelyek Nagy-Britanniába illegálisan bejutni próbáló menedékkérőket szállítottak volna.
Az egy héttel korábbi statisztikát is figyelembe véve, a csütörtöki állapot szerint immár tíz olyan nap telt el egymás után, amikor nem érkeztek embercsempészek által szervezett, a kontinensről gumicsónakokkal útnak indított csoportok Nagy-Britanniába.
A londoni belügyi tárca távlati statisztikái szerint legutóbb 2018-ban fordult elő, hogy a karácsonyi időszakban a brit hatóságok nem észleltek sem átkelő, sem partot érő csónakokat.
Tavaly egyedül karácsony első napján 90 olyan gumicsónakot észlelt a brit határrendészet, amelyek utasai illegálisan próbáltak bejutni Nagy-Britanniába.
A londoni alsóház belügyi bizottságának nemrégiben összeállított átfogó helyzetértékelése szerint 2022 egészében 45 755-en keltek át csónakokkal a La Manche csatornán Angliába.
Az előzetes becslések alapján az idei év eleje óta egyharmadával csökkent a tavalyihoz képest a Nagy-Britanniába ilyen módon bejutni próbálók száma.
A brit kormány tervei szerint az illegálisan érkező menedékkérőket Ruandába telepítenék át – erről tavaly államközi egyezmény is született a közép-afrikai ország és London között –, ám ezt a tervet jogvédő szervezetek bírósági úton megtámadták, azzal az érvvel, hogy Ruanda nem tekinthető biztonságos áttelepítési célországnak.
A brit legfelsőbb bíróság nemrégiben helyt adott a beterjesztett kifogásoknak, jogszerűtlennek minősítve az illegálisan Nagy-Britanniába érkezők áttelepítését Ruandába.
A végzés indoklása szerint fennáll ugyanis annak a kockázata, hogy a menedékkérőket a ruandai kormány visszatoloncolja azokba az országokba, ahonnan elmenekültek, vagy más olyan országokba, ahol jogsérelem vagy üldöztetés érheti őket, ez viszont sérti a brit és a nemzetközi jogban egyaránt meglévő emberi jogi protokollokat.
A brit kormány a legfőbb jogi fórum határozata után új megállapodást kötött Ruandával. Az afrikai ország a módosított egyezményben kötelező erővel vállalja, hogy nem toloncolja tovább a Nagy-Britanniából illegális határátlépés miatt áttelepített menedékkérőket.
London emellett külön törvénytervezetet is beterjesztett, amelyben a parlament kimondaná, hogy Ruanda biztonságos áttelepítési célország. A tervezet részletes alsóházi vitája jövőre várható.
Írta a Magyar Hírlap