A Gázai övezet alatt futó alagutak együttes hossza az izraeli hadsereg szerint 250-300 kilométer lehet.
Kitört az újabb háború a Gázai övezetben, miután a Hamász palesztin terrorszervezet 2023. október 7-én megtámadta Izraelt. A brutális akcióban és az arra adott izraeli válaszcsapásokban ezrek haltak meg. A Hamász több mint kétszáz civilt ejtett túszul, akikért cserébe palesztin foglyok szabadon bocsátását követelik. A fogolycseréket, a tűzszüneti megállapodást és a konfliktus más fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
A Hamász mindig is arról volt híres, hogy a palesztin milíciák közül a legjobb földalatti hálózattal rendelkezik. Az alagutakat elsősorban harcosok és fegyverek szállítására használják, de támadásokat is indítanak a föld alól, sőt túszokat is elhelyeznek a földalatti járatokban. Az izraeli hadsereg (IDF) az egyik alagutat a sajtó munkatársainak is bemutatta.
A Sky News helyszíni tudósítójának beszámolója szerint az alagút bejárata – amelyet az október 7-i támadás során is használt a Hamász – bejárata a Gázai övezetben, mindössze néhány száz méterre az izraeli Erez határátkelőtől található. Első ránézésre csak egy homokban tátongó lyuk, amin lemászva azonban egy jól megerősített, vasbeton alagútba érkezik a látogató. Az alagút plafonján egy acélcső fut végig, tele elektromos kábelekkel.
A sajtóbejárás idején nem volt világítás odalent, az IDF pedig egy fémrácsot helyezett el a padlóra, hogy elfedje a lyukakat, amelyek a földalatti komplexum más, akár 15 méterrell lejjebbi részeihez vezetnek. Az izraeli hadsereg szerint az alagút több mint három kilométer hosszan fut, egyenesen Gáza város központjába.
A Gázai övezet alatti labirintus kiterjedését nehéz megbecsülni, de az izraeli hadsereg szerint 250-300 kilométer hosszú lehet. Ráadásul nemcsak a Hamász harcosai rejtőznek a földalatti járatokban, hanem az izraeli túszok többségét is ezekbe rejtették, így az IDF-nek olykor komoly nehézséget okoz, hogyan semmisítsék meg a hálózatot anélkül, hogy közben túszokat ölnének.
HVG