Hat szabály, amelyet a brit királyi család tagjai bármikor megszeghetnek

Hat szabály, amelyet a brit királyi család tagjai bármikor megszeghetnek

Törvényben rögzítik azt is, hogy a válás esetén hogyan kell viselkedni, ahogyan az is kötelezően előírt szabály, hogy minden családtagnak be kell jelentenie, ha el akarja hagyni a palotát. Van azonban néhány olyan szabály is, amelyet a hétköznapi emberekkel ellentétben ők bármikor megszeghetnek, következzenek most ezek!

1. Autóvezetéskor nem kell betartaniuk a sebességkorlátozást

Bár ritkán kerül sor arra, hogy a brit királyi család tagjai autót vezetnek, hiszen mindenhová sofőr viszi, és biztonsági csapat kíséri őket egy teljesen felszerelt, minden eshetőségre felkészített, golyóálló autóban, a törvény szerint átléphetik a sebességkorlátozást. Igaz, csak akkor, ha rendőri és/vagy biztonsági kíséretet kapnak, de ez az esetek majdnem száz százalékában így történik.

2. Nem kell használniuk az útlevelüket

Van néhány olyan családtag, akinek nem szükséges útiokmányokkal rendelkeznie, ha külföldre utazik. Igaz ez a szabály csupán a királyra/királynőre, a közvetlen trónörökösre és a második trónörökösre, tehát Károly királyra, Vilmos hercegre és fiára, György hercegre vonatkozik. Kamilla királynénak, Katalin hercegnének és a többi trónörökösnek tehát ettől független mindig útlevéllel kell rendelkeznie, ha külföldre akar utazni.

3. Nem kell használniuk a teljes nevüket

Kevesen tudják, de 1917 előtt a brit királyi család tagjainak nem volt vezetéknevük, csak a keresztnév + felség, őméltósága, hercegnő/herceg, illetve király/királynő megszólítással rendelkeztek. A törvény változása óta természetesen már minden királyi családtagnak van vezetékneve (Vilmos hercegnek pl. William Arthur Philip Louis Mountbatten-Windsor a neve), de nem kell azt használniuk semmilyen esetben sem.

4. A királynak/királynőnek joga van unokái felügyeletéhez

Részben emiatt is döntött úgy Harry herceg és Meghan Markle, hogy kilépnek a brit királyi család aktívan dolgozó tagjai közül: a királynak (illetve, királynőnek) mindenek felett álló joga van ahhoz, hogy elvegye a gyermekeitől a szülői rendelkezési jogot, és ő nevelje tovább az unokáit. Ez a szituáció még soha nem történt meg, de valószínúleg okkal került bele a törvénykönybe.

5. Nem kell részt venniük az esküdtszékben

Az Egyesült Királyságban a bíróságok előtt jelen lévő esküdtszék tagjait véletlenszerűen, elektromos úton választják ki a 12 évnél idősebb állampolgárok közül. Meghíváskor kötelező részt venni, hacsak az illető nem tudja hivatalos dokumentumokkal igazolni betegségének, külföldi tartózkodásának okát, idejét, különben pénzbírságot kapnak az illetők. A brit királyi család aktívan dolgozó tagjai azonban mentességet kapnak ettől a feladattól.

6. Az uralkodók két születésnapot ünnepelhetnek

Bár ez csak az uralkodóra vonatkozik, érdekesség, hogy az Egyesült Királyságban a király/királynő két születésnapot ünnepelhet: az egyik az a nap, amikor az uralkodó született; a másik nap pedig az, amikor a születésnapi parádét tartják. Erzsébet királynő április 21-én született, de a nagy születésnapot júniusban tartották. Károly király november 14-én ünnepli a születésnapját, de ő is tart egy felvonulást júniusban.

Írta a Magyar Hírlap