Az ENSZ magatartása „a szervezet és a nemzetközi közösség szégyene” – indokolt az izraeli külügyminiszter.
Kitört az újabb háború a Gázai övezetben, miután a Hamász palesztin terrorszervezet 2023. október 7-én megtámadta Izraelt. A brutális akcióban és az arra adott izraeli válaszcsapásokban ezrek haltak meg. A Hamász több mint kétszáz civilt ejtett túszul, akikért cserébe palesztin foglyok szabadon bocsátását követelik. A fogolycseréket, a tűzszüneti megállapodást és a konfliktus más fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Izrael többé nem ad automatikus vízumot az ENSZ alkalmazottainak, és azzal vádolja a nemzetközi szervezetet, hogy „bűnrészes” a Hamász taktikáiban. Az izraeli kormány szóvivője, Eylon Levy elmondta, Izrael eseti alapon fogja megvizsgálni az ENSZ-alkalmazottak vízumkérelmeit.
Azért – mondta –, mert szerinte “az ENSZ fedezi a Hamászt”. A kormányszóvivő azt sérelmezte, hogy az ENSZ nem ítélte el a Hamászt, amiért állítólag kórházakban működött és ellopta a gázai civileknek szánt segélyeket.
Előzőleg Eli Cohen izraeli külügyminiszter közölte, utasította minisztériumát, hogy ne hosszabbítsa meg az ENSZ egyik Izraelben tartózkodó két munkatársának vízumát. Mint az X-en Cohen írta,
az ENSZ magatartása a Hamász október 7-i terrortámadásai óta „a szervezet és a nemzetközi közösség szégyene”, Izrael pedig nem hallgat tovább “az ENSZ képmutatásával szemben”
(Nyitóképünk illusztráció, a fotón Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök)
.
HVG