MH/MTI
2023. december 23. szombat. 12:47
Az ezred szombaton a Facebook-oldalán számolt be a különleges bemutatóról. A honvédségi videóban Kálmán Krisztina kulturális szervező elmondta: az egyesület Pászta-Párbeszéd Szabad Tartalommal nevű Facebook-csoportjában merült fel az ötlet, hogy keressék fel az alakulatot. A látássérült látogatókat Bukta Balázs százados, az ezred zászlóalj törzsfőnöke fogadta, megismertette velük az alakulat történetét, és azt, hogy mivel foglalkoznak a tűzszerészek Magyarországon és a külföldi missziókban.
A tűzszerészek azt javasolják, senki ne fogjon meg robbanóeszköznek vélt tárgyakat, a látássérültekkel most azért tettek kivételt, mert nekik a legfontosabb érzékszervük a tapintás, ezért ők a valóságban is csak így ismerhetnének fel egy robbanótestet vagy lőszert.
A látogatók világháborús eredetű, pirotechnikai anyagoktól mentes, oktatási célból használt robbanóeszközöket fedezhettek fel tapintással, így például a „kukoricagránátként” emlegetett F–1-es szovjet védőkézigránátot és több nagyméretű világháborús légibombát.
Felpróbálhatták a látássérült látogatók egy EOD-9-es nehéz tűzszerész bombaruha 12 kilogrammos védősisakját is, és egy Andros F6-A típusú, amerikai gyártmányú tűzszerész felderítő robotjának különböző szerkezeti egységeit is felfedezhették érintéseikkel.
Emlékeztettek a videóban arra: a második világháború csaknem 80 éve véget ért, de évente még mindig mintegy kétezer, robbanóeszközökkel kapcsolatos rendőrségi bejelentésre vonulnak ki az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred katonái, a lakosság biztonsága érdekében.
Írta a Magyar Hírlap