Ahhoz, hogy teljes biztonságban érezzük magunkat az otthonunkban, tudnunk kell, hogy akkor is lesz megoldás, ha valami baj történik. Ha meghibásodik egy eszközünk, ha a vihar tépázza meg a tetőt, esetleg besurranó tolvajok rámolják ki a lakást, nem mindegy, hogy megtérül-e a kárunk. Lakásbiztosításra szükségünk van, de az sem lényegtelen, hogy milyet választunk, hogyan szabjuk azt az igényeinkre.
Akár a hitelfelvétel köti ki, hogy lakásbiztosítást kössünk, akár mi magunk választunk egyet, gyakran találhatjuk magunkat abban a szituációban, hogy sok pontot érzünk fölöslegesnek, aztán amikor megtörténik a baj, fogjuk a fejünket, hogy mi maradt ki szerződéskötéskor. A legjobb, ha olyan ajánlatot választunk, ami jól variálható, és amelyet maximálisan az igényeinkre tudunk szabni. Egyáltalán nem mindegy ugyanis, hogy milyen lakásbiztosítást választunk, mert illeszkednie kell ahhoz, hogy hol élünk, milyen tárgyak vesznek minket körül és milyen az életvitelünk. Más a helyzet, ha egy kislakásban élünk; más, ha egy nagyobb kertes házban; más, ha éppen most szereltük fel a napelemeket a tetőre; és más, ha sokat utazunk, vagy okoseszközökkel vesszük körbe magunkat. Fontos, hogy olyan szolgáltatásokat kapjunk, amire valóban szükségünk van – ehhez nyújtunk most némi útmutatást.
Biztosítás mindig kell
Akármilyen ingatlanban élünk – legyen az albérlet vagy a mi tulajdonunk –, elengedhetetlen egy védőháló, hogy ne a saját zsebünkbe kelljen nyúlni, amikor káresemény történik. A biztosításra olykor nehezen adunk ki pénzt, hiszen az a legjobb és legszerencsésebb helyzet, hogyha nem kell igénybe venni a biztosítási szolgáltatásokat. Elképzelhető, hogy soha nem lesz olyan alkalom, amikor át kell futnunk a lakásbiztosításunkat, hogy a minket ért kárt vajon fedezi-e, de ha mégis úgy alakul, óriási kő fog leesni a szívünkről, hogy annak idején megfelelő döntést hoztunk, és megfelelő lakásbiztosítást kötöttünk. Gondoljunk arra, hogy a biztosítás díja nem kidobott pénz, hanem a nyugodt mindennapok záloga.
Lényeges, hogy mielőtt kiválasztanánk a lakásbiztosítást, nézzünk utána a lehetőségeknek, és ne ragadjunk le az első ajánlatnál. Összehasonlíthatjuk a havonta fizetendő díjat, és azt, hogy mennyire személyre szabható egy-egy biztosítás. Vegyük át, mi az, amire mindenképpen szükségünk van, és mi az a kiegészítő szolgáltatás, ami számunkra felesleges lehet. Amennyiben megvan a kiválasztott biztosító társaság, nem árt szakértő segítségét kérni, hogy a leginkább testhezálló verziót találjuk meg, illetve hasznos átfutni a leggyakoribb lakáskárok listáját az interneten, hátha van rajta olyan, ami eszünkbe se jutott volna korábban. Továbbá, ha nem szeretnénk minden hónapban foglalkozni a biztosítási díj utalásával, választhatunk csoportos beszedést, ami jóval kényelmesebb fizetési forma, és sok bank esetében olcsóbb is, mint az utalás.
Kis lakás, sok eszköz
Egy kisebb lakásnál egészen más szempontok és lehetséges káresemények merülhetnek fel, mint egy családi háznál. Lakás esetén nem fogjuk a tetőt külön biztosítani, ahogy a kertben hagyott tárgyakat sem kell félteni: ugyanakkor gondolhatunk arra, mi történik, ha egy buli alkalmával összetörik a drága házimozi rendszer egy része, vagy ha valaki véletlenül lelöki a tévénket a helyéről. Az amúgy is borsos árú eszközeink megvásárlásakor valószínűleg ez az utolsó, amin az eszünk jár, de tényleg jobb félni, mint megijedni.
Akadnak olyan kiegészítő szolgáltatások a piacon, amelyek fizetnek, ha véletlenül leejtjük a tabletünket; vagy ha a nadrágunkkal együtt mossuk ki a zsebben hagyott telefonunkat; vagy ha a kutyánk a laptopunkkal játszott, és megrongálta azt. Ezekben a helyzetekben előfordulhat, hogy némi önrészt nekünk kell állni a kárból, de ez az összeg általában elenyésző a minket ért kárhoz viszonyítva.
A Generali 4 féle lakásbiztosítást és számos választható kiegészítő szolgáltatást kínál minden élethelyzetre. A négy biztosítás közül a TOP biztosítás tartalmazza a legtöbb szolgáltatást. Elérhető továbbá két, szintén előre összeállított csomagokból álló biztosítás, amelyeket igényeinknek megfelelően tovább bővíthetünk; illetve egy úgynevezett Mozaik biztosítás is, amelyet az alapkockázatokon és a felelősségbiztosításon túl teljes egészében mi magunk állíthatunk össze. |
Kertes ház, nagy család
Amikor egy családi ház építésébe fogunk, vagy egy kertes házba költözünk, gyakran érezhetjük úgy, hogy a ház körüli teendőknek, munkáknak sosincs vége. Valami mindig elromlik, javításra szorul, és mire végre befejeztük a felújítást, kezdhetjük elölről az egészet. Egy jó biztosítás viszont levehet némi terhet a vállunkról, ha a váratlan káresetek miatt kell javítást végezni, újra építeni, vagy beszerezni dolgokat. Hiszen léteznek már olyan ajánlatok, amik kifejezetten a háztulajdonosokra koncentrálnak, ahol nemcsak az épületet és a falakon belüli értékeket – ingóságainkat – védhetjük, hanem a kertünket, veteményesünket is. Sőt, biztosítási védelmet kaphatunk arra az esetre is, amikor egy kártevő állat rongálja meg a ház szigetelését.
A károk enyhítése, minél gyorsabb helyrehozatala kötelességünk saját és családtagjaink védelmében. Ezért például egy-egy nagyobb vihar után előfordulhat, hogy veszélytelenítenünk kell a kertet, az abban álló sérült fákat, amire ugyancsak fedezetet nyújthatnak egyes lakásbiztosítások. Vannak kifejezetten a gyerekekre szóló kiegészítő biztosítások is. Például köthetünk biztosítást egyes gyerekbetegségekre, vagy arra az esetre, ha az iskolában lába kél a tornazsáknak. Illetve gyerek-felelősségbiztosítással szintén kiegészíthetjük a csomagunkat.
Nem mindegy, mennyit utazunk
Egy lakásbiztosítással a vakációnk alatt is mindig biztosítási védelemben tudhatjuk az otthonunkat, valamint a benne található értékeinket. Van olyan társaság, amelyik arra is kínál fedezetet, ha a régóta várt utazás alatt az időjárás tesz keresztbe, és esősebb, hidegebb idő lesz a vártnál. De kérhető olyan kiegészítő szolgáltatás is, ami autósegély assistance szolgáltatást nyújt, emellett a biztosítási összeg erejéig kifizeti a poggyászkárt, és ha nagyon súlyos közlekedési baleset történik, akkor is a biztosított mellett áll.
Okos otthon, okos döntések
A házunkat vagy lakásunkat ugyanúgy a saját igényeink szerint alakíthatjuk ki, akár a biztosításunkat. Tehetünk napelemet a tetőre, hogy minél többet spóroljunk a rezsin és fenntarthatóbb környezetet teremtsünk, vagy felszerelhetjük az otthonunkat különböző okos kiegészítőkkel. Ha pedig ilyen eszközöket telepítünk, fel kell készülnünk arra az eshetőségre, mit csinálunk, ha a napelem, vagy az okos eszközeink, például a központi egységek, szenzorok, vezérlő modulok, okos konnektorok, kamerák vagy a termosztátok a közvetett villámcsapás okozta túlfeszültség miatt mennek tönkre.
Végül, de nem utolsó sorban az igazán elővigyázatosak és a kényelmet szem előtt tartók válogathatnak a piacon olyan kiegészítő komfortszolgáltatások közül, amelyek például segíthetnek egyes IT vészhelyzetekben vagy megfelelő mesterembert ajánlanak egy-egy javításhoz.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Generali Biztosító megbízásából, a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.
HVG