A hat rejtélyes objektumot az OBJECTUM A, B, C, D, E és F jelzéssel jelölték. Scott Tilley műholdkövető és amatőr csillagász szerint az OBJECTUM A olyan jeleket bocsát ki, amelyek emlékeztetnek azokra, amelyeket a kínai űrrepülőgép korábbi küldetések során a kozmoszba juttatott eszközök adtak ki magukból.
Az OBJECTUM D és E eközben úgy tűnik, hogy üres „helykitöltő” jeleket bocsátanak ki, amelyekhez nem társulnak adatok. „Meg kell jegyezni, hogy ellentétben a kínai űrrepülőgép 1. és 2. küldetésének korai időszakában történt kibocsátásokkal, ezek a kibocsátások nagyon időszakosak, és nem maradnak fenn sokáig” – mondja Tilley. „Napokig tartó megfigyelésekre volt szükség, amelyek során tányérantennákkal követtük nyomon az egyes átvonulásokat, hogy ezekhez az adatokhoz jussunk”.
A kínai űrrepülőgép a múltban is hasonlóan viselkedett. Két korábbi küldetésén – amelyek 2020 szeptemberében, illetve 2022 augusztusában indultak – egy-egy ismeretlen kis tárgyat állított pályára. Feltételezések szerint a tárgyak szervizmodulok, hasznos terhek pályára állításának gyakorlására szolgáló eszközök, vagy esetleg az űrrepülőgép megfigyelésére használt kis műholdak lehettek – írta a SpaceNews 2022 novemberében.
Az Egyesült Államok is üzemeltet egy újrafelhasználható robotizált űrrepülőgépet, a Boeing által épített X–37B-t. A kínai Shenlong űrrepülőgéphez hasonlóan az X–37B pontos működéséről vagy képességeiről is keveset tudni. Az amerikai űrhajózási erők jelenleg úgy tervezik, hogy többszöri késés után december 28-án indítják el az űrhajót a SpaceX Falcon Heavy rakéta tetején.
Írta a Magyar Hírlap