Mindnyájunknak szüksége van mély kapcsolódásokra, ám e vágyunk, netán éhségünk miatt könnyen kiszolgáltatottakká és sebezhetőkké válhatunk.
A szoros és intim kapcsolataink életünk legfontosabb szövetét alkotják, és ezek hatással vannak testi és lelki jóllétünkre. Probléma akkor merül fel, ha a hozzánk legközelebb álló személy nem tiszteli a határainkat, ha kihasznál vagy manipulál minket.
Manapság az ilyen viszonyt toxikusnak, mérgezőnek szokás nevezni, mert egyenlőtlen kapcsolati dinamikát feltételez. Nem ritka az ilyen párkapcsolat, ha az egyik fél narcisztikus.
Túlkompenzálás szünet nélkül
A narcizmus olyan személyiségvonás, amelyet különleges bánásmód és csodálat iránti igény, valamint empátiahiány jellemez. Minden emberben találhatók narcisztikus vonások, amelyek az önérvényesítést és a határaink védelmét szolgálják. Az egészséges narcizmus tehát a skála egyik végpontja.
A másik véglet: a patológiás narcizmus vagy narcisztikus személyiségzavar már nem pusztán abból áll, hogy kijelöljük a saját határainkat, hanem mások határainak átlépéséről vagy lerombolásáról szól.
Törékeny önbecsülésének köszönhetően a narcisztikus személyt olyan túlkompenzáló magatartásmódok jellemzik, mint a nagyképűség, a feljogosítottság érzése, mások (különösen a partner) teljesítményének és tulajdonságainak leértékelése, túlzott kontroll, hibáztatás, állandó kritika és manipuláció.
Tojáshéjon járkálni
Partnerének folyamatosan az lehet a tapasztalata, hogy „nem elég jó”, és bármennyire igyekszik megfelelni, az szinte lehetetlen, mert a lécet folyamatosan emelik.
A túlkompenzáló viselkedés egy kapcsolat során abban is megjelenhet, hogy az illető már a partner egyet nem értését is gyakran fenyegetésként vagy a személye ellen irányuló kritikának éli meg, ő maga viszont mindenkit és mindent rossz érzések nélkül kritizál.
A narcisztikus nem tud veszíteni, gyakoriak lehetnek nála a dühkitörések, és bántalmazó szavak áradatát zúdíthatja a másikra. A partner sok esetben értetlenül áll, és lassan úgy kezd viselkedni a társaságában, mintha tojáshéjon járkálna, hogy megpróbálja elkerülni a további konfliktusok kirobbanását.
Hosszú távon a partner pszichés és testi egészsége is veszélybe kerülhet, ha nincs megfelelő rálátása önmagára és a helyzetére. A folyamatos érzelmi hullámvasút, a bántalmazás következtében elveszítheti az önbecsülését, szégyenérzet lesz rajta úrrá, és így nagy az esélye annak, hogy elszigeteli magát a megmaradt támogató és egészséges emberi kapcsolatoktól is.
Olvassa tovább Harmat László pszichológus, egyetemi docens cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben kapcsolatainkkal foglalkozunk.
Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!
HVG