Tzipi Hotovely, Izrael brit nagykövete azt követően tette a kijelentést, hogy palesztin fegyveresek a gázai invázió kezdete óta az egyik legsúlyosabb, izraeli katonák elleni támadást hajtották végre.
Kitört az újabb háború a Gázai övezetben, miután a Hamász palesztin terrorszervezet 2023. október 7-én megtámadta Izraelt. A brutális akcióban és az arra adott izraeli válaszcsapásokban ezrek haltak meg. A Hamász több mint kétszáz civilt ejtett túszul, akikért cserébe palesztin foglyok szabadon bocsátását követelik. A fogolycseréket, a tűzszüneti megállapodást és a konfliktus más fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Izrael nem fogadja el a kétállami megoldást, ha a gázai háború véget ér – jelentette ki Izrael brit nagykövete a Sky Newsnak nyilatkozva.
Amikor a palesztinok saját államának kérdését feszegették, Tzipi Hotovely a műsorvezetőnek, Mark Austinnak azt mondta: „Egyáltalán nem”.
Arra a kérdésre, hogyan lehet béke palesztin állam nélkül, hozzátette:
„Izrael ma már tudja, és a világnak is tudnia kell, hogy a palesztinok soha nem akartak államot Izrael mellett.
„Ők a folyótól a tengerig tartó államot akarnak. Ezt hangosan és világosan ki is mondják.”
„Két hónappal a háború kezdete után a Palesztin Hatóság még mindig nem ítélte el az október 7-én történt mészárlást. Ez komoly probléma.”
Az interjú korábbi részében Hotovely asszonyt az ENSZ azonnali humanitárius tűzszünetre vonatkozó követeléseiről kérdezték.
Erre a következőképpen válaszolt: „Tűzszünet – nem. Ez alapvetően csak egy újabb október 7-i támadást jelentene. Ezt az egyetlen dolgot jelentené”.
Amikor pedig Joe Biden amerikai elnöknek arról a felvetéséről kérdezték, hogy Izrael „gondatlanul” bombázza Gázát, azt mondta: „Egyáltalán nem…”
„Emlékszik arra, hogy a világ bármely országa humanitárius folyosót hozott volna létre az ellenség számára?”
„Nem emlékszem, hogy segítettek volna a náci Németországnak a háború alatt, és nem emlékszem, hogy Amerika segített volna a japánoknak a második világháború alatt”.
Közben palesztin fegyveresek a gázai invázió kezdete óta az egyik legsúlyosabb, izraeli katonák elleni támadást hajtották végre.
Az Izraeli Védelmi Erők közlése szerint kilenc katonájuk halt meg egy városi rajtaütésben.
A sűrűn lakott negyedben elkövetett támadásra azután került sor, hogy az izraeli hadsereg azt állította, hogy áttörte a Hamász parancsnoki rendszerét Gáza északi részén, bekerítette a harcosok megmaradt csoportjait, több ezer fegyverest ölt meg és több százakat vett őrizetbe.
HVG