Karel Rehka tábornok úgy látja: „Kialakulhat egy olyan helyzet, amikor azt mondják: most vagy soha”.
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
„Felkészültünk a harcra?” címmel rendeztek konferenciát Prágában, az eseményen Karel Rehka cseh vezérkari főnök arról beszélt: a konfliktust Oroszországgal tárgyalásokkal nem, csupán elrettentéssel lehet megelőzni.
Szerinte Oroszországnak látnia kell a NATO katonai erejét és azt, hogy megvan az akarat a védekezésre. Másfelől továbbra is szükséges az Oroszország által megtámadott Ukrajna segítése.
„Oroszország Közép-Ázsián és a Kaukázuson keresztül sikeresen elkerüli a szankciókat. Atomerejét elrettentésre használja, és célirányosan destabilizál bizonyos régiókat. Hosszú távon igyekszik megbontani a Nyugat egységét, megkérdőjelezni az ottani demokráciát és az állami intézményeket” – mondta a cseh vezérkari főnök. Szerinte Oroszország célja „bizonytalanságot és bizalmatlanságot kelteni”.
Szerinte az Oroszország és a Nyugat közti konfliktus kirobbanhat egy véletlen esemény következtében, de akkor is, ha az ellenfél azt elkerülhetetlennek tartja. „Kialakulhat egy olyan helyzet, amikor azt mondják: most vagy soha.”
Karel Rehka szerint „Oroszország egy intenzívebb, hosszú háborúra készülődik”. Ukrajnát azért kell továbbra is támogatni, mert ezzel Európa „időt nyer”, és segít távoltartani az oroszokat az Európai Unió határaitól.
HVG