A Jupiter és a Szaturnusz jeges holdjain, több kilométerrel a felszín alatt folyékony víz lehet. A tudósok azt vizsgálnák meg, van-e ott bármiféle élet.
A tudósok régóta úgy sejtik, hogy a Jupiter és a Szaturnusz jeges holdjain, a mélyben megbúvó óceánok otthonul szolgálhatnak valamilyen életformának. A probléma csak az, hogy a Mars felszínével ellentétben ide nem lehet csak úgy robotokat küldeni, illetve nem is elég az a technológia, amellyel a vörös bolygón jelenleg is kutatnak.
A távoli bolygók felszínének megfúrásához a NASA kutatói a Caltech kaliforniai műegyetem mérnökeivel közösen dolgozták ki a kriobotnak nevezett robot koncepcióját. Egy hengerszerű gépezetről van szó, amely képes megolvasztani maga alatt jeget, hogy aztán így férjen hozzá a folyékony óceánhoz – írja a Gizmodo.
Az elképzelés szerint egy leszállóegység landolna az égitesten, majd leengedné a kriobotot, ami epdig egy 10 kW teljesítményű nukleáris rendszerből nyerné az energiát.
A hőkezelő rendszer elosztaná a keletkező hőt, és melegen tartaná a robotot. A vágórendszer segítene megbontani a megolvad jeget, míg a vízelvezető máshová vezetné el a keletkező folyadékot, részecskéket és sókat.
A robotnak egy kommunikációs eszközre is szüksége lesz, ami továbbítja az információt a leszállóegység felé, az pedig a Föld felé fogja sugározni az adatokat. Ehhez viszont valamilyen vezeték nélküli megoldást kell alkalmazni, ugyanis a jég elszakíthatja az optikai kábelt, illetve ha több kilométer hosszú kábelt kell szállítani a távoli égitestig, az jelentős terhet jelent a felszálláskor.
A NASA Europa Clipper nevű egysége 2024 októberében indulhat el a Jupiter Europa nevű holdja felé. A szerkezet legfontosabb feladata az lesz, hogy információt adjon arról, milyen kialakítású robotra van szükség a fúrások elvégzéséhez.
Most még hosszú évek vannak hátra, hogy kiderüljön, valóban van-e élet a holdak felszínén. Ha valóban rábukkannak a tudósok, az emberiség történetének egyik legfontosabb felfedezése lehet.
A NASA egyébként nemrég már elkészített egy robotkígyót, ami szintén a jeges égitestek felszínén dolgozhat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG