Huszonöt vagon

Huszonöt vagon

2023. december 9. szombat. 15:1

„Magyar Országos Levéltár, Külügyminisztérium, Római követség. Rejtjeltáviratok. Szabó Imre követ (Róma, 1957. május 16., Külügyminisztériumnak.)

Inter Milanói labdarúgócsapat részéről ajánlatot tettek, hogy hajlandók lennének körülbelül huszonöt vagon citromot küldeni ingyen a budapesti kórházak részére, ha az OTSB hozzájárul Puskás átigazolásához. Közölték, hogy az ajánlat nem végleges, lehet felette alkudni. Véleményem szerint el lehetne érni, hogy ne citromot küldjenek, hanem saját költségükön felépítenék a Velencei Biennálé magyar pavilonját, ez volna talán az egyetlen lehetőség arra, hogy Puskás jelenlegi helyzetéből hasznunk legyen. Puskás egyébként néhány hónap múlva hozzájárulás nélkül is játszhat. Sürgős utasítást kérek, folytassam-e a tárgyalást. Érdekelt fél hajlandó elkezdeni a részletek megtárgyalását.”

A lap alján a budapesti válasz:

„Külügyminisztérium (Budapest, 1957. május 18. – Követségnek)

Puskás átigazolását illetően ne bocsátkozzon tárgyalásokba. Az ő minősíthetetlen megatartása az OTSB szerint kizár minden alkudozást.”

Az ember olvassa ezt a levélváltást, és nem hisz a szemének. A legendák kategóriájába tartozott, hogy Mercedes gépkocsikat kapott Magyarország annak fejében, hogy az Aranycsapat „eladta” a döntőt a németeknek, de a fenti levélváltás tényszerű. Komolyan gondolták az olaszok, hogy huszonöt vagon citrom fejében megvehetik Puskást? Az ő egyénisége kizárta volna, hogy ez a javaslat létrejöjjön! A futballkarrier csábítása mellett a személyes megbántottság, az eltiltás, felesége akarata és a sajtó cikkei együttesen érlelték meg benne, hogy örökre elhagyja Magyarországot, és belevág egy új életbe. Ebben a helyzetben jött a felmentő sereg: a már-már kilátástalan helyzetbe sodródott, eladósodott Puskást még eltiltása lejárta előtt, 1958 tavaszán Östreicher Emil technikai igazgató tanácsára szerződtette a Real Madrid.

De térjünk vissza a levélváltásra. A tanú című film narancsepizódja miatt az ötvenes évek agrártragédiája viccé vált, de a valóság az, hogy importra szorultunk gabonából, miközben éghajlatidegen növények fagytak el a földeken. A déligyümölcsök termesztését annyira fontosnak tartotta a Rákosi-féle vezetés, hogy 1950 augusztusában egy határozat született, amelynek értelmében 1957-ig meg kell honosítani a citromot Magyarországot. 1951-ben negyedévente citromértekezletet hívtak össze, és a tudósok között volt citromfelelős is! Aztán kiderült, hogy a citrusfélék nagyüzemi termesztése iszonyatos pénzekben kerül, és persze a magyar éghajlaton nem volt esélyük a túlélésre.

Ezt a helyzetet használta ki az Inter vezetősége, hogy huszonöt vagon citrom fejében megpróbálja megszerezni Puskást. Hogy a balösszekötő értesült-e az ajánlatról, azt nem tudjuk; semmilyen interjúban vagy könyvben nem említették a javaslatot. Puskás pedig 1959-ben már pályára lépett új csapatában. Ami a biennálét illeti: hazánk 1908-ban vett rész először a sokoldalú művészeti fesztiválon, utána pedig 1928-ban, majd 2002-ben.

A világhírű amerikai teniszező, Arthur Ashe mondta: „Van olyan jelenség, amit a sportban »az analízis paralízisének« neveznek.” A huszonöt vagon citrom Puskásért hamvába holt elképzelés volt.

A szerző újságíró

Írta a Magyar Hírlap