Ilyenkor nagyon gyakori, hogy a munkahelyeken, zárt közösségekben megszaporodnak a náthás, köhögéses, influenzaszerű tünetek. Mikor kell ezekkel orvoshoz fordulni, és mikor felesleges? Íme néhány hasznos tanács ezekre az esetekre!
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legutóbbi tájékoztatása szerint november végén az országban 23 000 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 226 500 fő akut légúti fertőzés tüneteivel. Az influenzaszerű megbetegedésben leginkább a 15–34 éves és a 35–59 éves korosztály érintett, más légúti fertőzések pedig javarészt a 0–14 éves korosztályt érintik. Az NNGYK-hoz beküldött minták influenzapozitivitási aránya 1,2 százalékos, a SARS-CoV-2 (covid vagy koronavírus) pozitivitási aránya 29 százalékos volt. A szövődmények miatt kórházba került betegek nagy része 60 éves vagy annál idősebb, közel 20 százalékuk pedig 2 éves vagy annál fiatalabb.
Egy sima megfázás ritkán jár együtt lázzal, de ugyanúgy vírus okozza, mint az influenzát vagy a koronavírust. A leggyakoribb tünetei a következők: fejfájás, izomfájdalom, köhögés, nyomás a fülben és az arcban. Ezzel szemben az influenza jellemzően levertséggel, gyakran pedig lázzal jár együtt, de a gyakori tünetek között a hidegrázás, alvási nehézség és étvágytalanság is szerepel. Ezekhez képest a covid egy akár hetekig is elhúzódó fertőzés, és a különböző variánsai eltérő tünetekkel járhatnak együtt. A most fertőző variáns tünetei a következők: légszomj, mellkasi fájdalmak, hányinger, hányás, hasmenés, hasfájás, bőrkiütés, duzzanat a szájban, nyelven vagy az ajkak belső részén, piros, fájó ujjak vagy lábujjak, rekedtség, kínzó torokfájás, viszkető vörös szemek.
Mivel ezek a betegségek fertőzőek, ezért még enyhe tünetek esetén is maradjunk otthon, hogy megóvjunk másokat. Főleg azokat, akik a szövődmények miatt akár kórházba is kerülhetnek, vagy bele is halhatnak a betegségbe.
Fontos tudni, hogy a megfázáshoz hasonló tünetek általában kezelés nélkül, maguktól is elmúlnak. Azt, hogy kinek és milyen kezelésre van ilyenkor szüksége, a tünetek súlyossága, az alapbetegségek és az aktuális egészségügyi állapota határozza meg – mondta a CNN-nek egy sürgősségi orvos. A vírusos megbetegedések például nagyobb veszélyt jelentenek a 65 év felettiekre, és az immunhiányos vagy súlyos szív- és érrendszeri betegségben szenvedőkre. Nekik érdemes a tünetek megjelenése után otthon koronavírustesztet csinálniuk, és pozitív eredmény esetén értesíteniük a kezelőorvosukat, háziorvosukat.
A legtöbb embernek nem szükséges felkeresnie a háziorvosát, ha megfázáshoz hasonló vírusos betegsége van, az ezt igazoló dokumentumot (táppénzes papírt, „gyógyulási igazolást”) ráér a tünetek megszűnése után átvenni. Az idősek, krónikus betegek vagy a nagyon fiatalok esetén azonban más a helyzet. Nekik súlyosbodó tünetek, zavartság, folyadék-visszatartási zavarok, légszomj, szűnni nem akaró fejfájás, több napos láz, csecsemőknél nyűgösség, aluszékonyság estén mielőbb orvoshoz kell fordulni.
Írta a Magyar Hírlap