Tech: „Rendkívül riasztónak találtuk az eredményeket” – veszélyesek lehetnek a különböző hajápolók egy új tanulmány szerint

Tech: „Rendkívül riasztónak találtuk az eredményeket” – veszélyesek lehetnek a különböző hajápolók egy új tanulmány szerint

Rossz hír érkezett a hajformázó/hajápoló termékek szerelmeseinek: komoly egészségügyi kockázatokat rejthet az egyes olajok, spray-k és zselék használata. A probléma azzal van, hogy ezek potenciálisan káros vegyületeket bocsáthatnak ki, főleg, ha valamilyen hőalapú eszközt (például hajvasalót) is használunk hozzá.

Az Environmental Science & Technology folyóiratban publikált tanulmányból kiderül: a kutatók az illékony szerves vegyületek (volatile organic compound / VOC) nyomába eredtek; ilyenek a sziloxánok is, amelyek épp az otthoni hajápolás során szabadulnak fel.

„Rendkívül riasztónak találtuk az eredményeket” – fogalmaz Nusrat Jung, az amerikai Purdue Egyetem szakembere. Megjegyezte azt is, hogy nem számítottak arra, hogy a napi hajápolási rutin szerves részét képző készítményekből ilyen sok káros anyag szabadul fel.

A kapcsolódó vizsgálatban laboratóriumi körülmények között kértek meg 18 és 65 év közötti embereket arra, hogy végezzék el a szokásos hajápolási rutinjukat. Ez előtt, közben és után tömegspektrométerrel mérték a beltéri levegő VOC-koncentrációját, valamint a hajformázó eszközök hőmérséklete, és a VOC-értékek szintje közötti összefüggést is.

Miért jobb a göndör haj?

Azt már régebben is sejtették, miért alakult ki az embernél a hajas fejbőr, most viszont azt is megmagyarázták a kutatók, hogy miért előnyös a göndör haj.

A vizsgálat fókuszában a ciklikus, illékony metilsziloxánok (cVMS-ek) voltak, mivel ezek gyakoriak az ilyen termékekben.

Mint a vizsgálatokból kiderült: a hajformázó eszközök magasabb hőmérséklete, valamint a nagyobb hajfelület magasabb VOC-kibocsátást is jelent, és gyorsan megváltoztatják a benti levegő kémiai összetételét.

A cVMS-eken belül a dekametil-ciklopentasiloxán (D5) volt jelen a legnagyobb mértékben, ami egy népszerű összetevő a hajápoló termékekben – ugyanis magas hőmérsékleten is stabil marad például.

Pedig a D5 igen veszélyes, kimutatták már laborállatok esetében, hogy káros hatással van a légutakra, a májra és az idegrendszerre is. Ennek használatát az EU-ban egyébként már korlátozták is, írja a Science Alert.

A jó hír, hogy a D5 egy nagyjából húszperces szellőztetéssel szinte teljesen eltűnik a szobából, de a fürdőszobai elszívók is jól teljesítettek a teszteken. A rossz hír azonban, hogy ezáltal a káros vegyületek a környezetbe kerülnek.

A különböző hatásokat azonban még tovább kell vizsgálni, hangsúlyozzák a szakemberek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG