Elképesztő cipőket készített a Puma

Elképesztő cipőket készített a Puma

Bő egy évtizednyi ötletelést követően látszólag újabb lépéssel került közelebb a komposztálható cipő piaci bevezetéséhez a Puma. A márka legutóbbi RE:SUEDE kísérlete során lebomló anyagokkal újratervezte a klasszikus SUEDE sneakerét, különleges anyaggal átitatott bőrt, hőre lágyuló elasztomert, továbbá kendergyapotot használt – írja az origo.hu.

A márka német önkénteseknek kiosztott belőlük 500 párat, majd hat hónap után begyűjtötte az oroszlánrészüket, és egy holland ipari komposztálóba küldte azokat. Ott bedarálták a cipőket, zöldhulladékkal és háztartási szeméttel együtt komposztáló alagútba kerültek, ahol a bomlási folyamatot maximum tempóra gyorsító kezelésben részesültek.

A tapasztalatok alapján a cipők java körülbelül 3,5 hónap alatt lebomlott, míg a túl nagynak ítélt, 10 mm vagy nagyobb méretű darabok újból az alagútban kötöttek ki. További három hónap múlva ezek a részek is kellően komposztálódtak, így végül sikerült a holland előírások alapján A-osztályúnak tekintett termőföldet készíteni a cipőkből.

Arról nem esett szó a Puma tájékoztatásában, hogy az új anyagokból készült sneaker mennyire bizonyult tartósnak a tesztelőknél. A többség feltehetően nem szeretné, ha a ritkábban viselt sneakere komposztálódás miatt leszakadna a lábáról, mikor egy hosszabb szunnyadást követően újból megsétáltatja.

Írta a Magyar Hírlap