Négy év börtönre, közügyektől eltiltásra és pénzbüntetésre ítélte a bíróság első fokon Agócs Jánost, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) volt elnökét, amiért a vád és az ő beismerése szerint is 30 millió forintért árulta a saját elnöki tisztségét. Agócs két személynek is felajánlotta ezt az üzletet, de egyikük az ügyészségre ment és „próbavásárlással” lebuktatta. A roma szervezet volt elnöke az utolsó szó jogán azt mondta: „sajnálom ezt az egészet, megbántam”.
Cikkünk frissül
Bűnösnek mondta ki Agócs Jánost, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) volt elnökét a bíróság két rendbeli, vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntettében. A bíróság – az ügyészi és védői fellebbezések miatt nem jogerősen – Agócsot négy év végrehajtandó börtönbüntetésre, ugyanennyi közügyektől eltiltásra valamint 260 ezer forint pénzbüntetésre és a bűnügyi költségek megtérítésére ítélte. Agócs az utolsó szó jogán az ítélethirdetés előtt azt mondta:
sajnálom ezt az egészet, nem voltam tisztában vele, nem tudtam, hogy ilyen súlyos dolgokat fogok elkövetni, megbántam.”
Agócs ellen az volt a vád, hogy 2022 nyarán azzal árulta az általa 2019 decembere óta betöltött az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnöki tisztségét, hogy „belefáradt” a vezetésbe, ezért lemond, és elintézi a kiszemelt „utód” megválasztását, ezért cserébe viszont pénzt várt: előre 18 milliót, majd később újabb 12 milliót.
Az ORÖ akkor még hivatalban lévő elnökét tavaly augusztus végén vettek őrizetbe, majd tartóztatták le. Azzal gyanúsították – és ez szerepel a vádiratban is –, hogy 30 millió forintért „árulta” saját választott, elnöki tisztségét. Miután két hónapot töltött letartóztatásban, beismerő vallomást tett a nyomozó ügyészek előtt, ezután pedig kiengedték.
Az Agócs elleni büntetőeljárásban idén augusztus 25-én megtartott előkészítő ülésre az ügyészség „ajánlattal” készült. E szerint ha Agócs a tavaly, még nyomozati szakban tett beismerő vallomása után ismét beismeri, hogy minden úgy történt, ahogy a vádiratban szerepel, akkor a törvényi maximumnál kedvezőbb, 6 év börtönbüntetéssel és 2 milliós pénzbüntetéssel megúszhatja.
Csakhogy ebből nem lett semmi, mert az előkészítő ülésen a beismerés elmaradt. „Nem ismerem be a bűnösségem” – jelentette ki határozottan Agócs, aki a nyomozati anyagban szereplő egyes vallomásokra utalva hozzátette: „nem is úgy történt az egész sztori”. Az előkészítő ülést nyomban követő első tárgyaláson viszont Agócs már beismerte bűnösségét. A fordulatról itt írtunk:
A november 29-i következő tárgyaláson két tanút hallgatott meg a Fővárosi Törvényszék Gebe Zoltán vezette bírói tanácsa. Mindkét tanú a vádirat szerinti vesztegetés “célszemélye” volt, vagyis az ORÖ olyan tagja és egyik elnökhelyettese, akiknek Agócs felajánlotta, hogy a helyébe léphetnek az elnöki poszton, gondoskodik a megválasztásukról a 30 millióért cserébe.
Mindkét tanú – Baranyi Péter és Farkas László – vallomása egybehangzó volt. Előadták, hogy Agócs megkereste őket az ajánlatával. Kettejük közül azonban csak a másodszorra megkörnyékezett Farkas László volt az, aki feljelentést is tett az ügyészségen a vesztegetési kísérlet miatt, majd a nyomozó hatósággal együttműködve színlelte a vesztegetés elfogadását.
Ez vezetett a tavaly augusztus 31-i tettenéréshez. A hvg.hu is beszámolt az ORÖ-elnök lebukásáról: az elnöki posztját áruba bocsátó ajánlatára egyik helyettese, Tiszabura független polgármestere, Farkas László jelentkezett, de csak látszólag: az „üzletet” előre egyeztette az ügyészséggel. Így
az ORÖ elnökét tettenéréssel, egy kecskeméti csárda parkolójában a korábban ebéd közben Farkastól átvett – de már az ügyészség által biztosított – 18 millió forint készpénzzel együtt fogták el.
HVG