Tech: Kiszivároghatott, mekkora baj van a szankciók miatt Oroszországban a levegőben és a földön

Tech: Kiszivároghatott, mekkora baj van a szankciók miatt Oroszországban a levegőben és a földön

Nyíltan beismerte Ukrajna, hogy kibertámadást intézett az orosz polgári repülés egyik fontos szerve ellen, hogy felfedje, mekkora bajban is van az országban a szankciókkal sújtott ágazat.

Az ukrán Védelmi Minisztérium alatt működő hírszerzési szolgálat állítása szerint sikerrel feltörték az Orosz Szövetségi Légiközlekedési Ügynökség (Rosaviatsia) rendszereit. Tették ezt azzal a céllal, hogy feltárják az orosz légiközlekedési szektor feltételezett összeomlását – írja a Bleeping Computer.

Ez az ügynökség, a Rosaviatsia felel a polgári repülés felügyeletéért, valamint az esetleges incidensek nyilvántartásáért.

Az ukránok által megszerzett dokumentumok szerint valóban érzékenyen érinthetik a szankciók az orosz légiközlekedést, ugyanis emiatt nem tudják megfelelően javítani sem a gépeket – nem csak alkatrészek nem érkeznek, de szoftverfrissítéseket sem kapnak az Oroszországban üzemelő gépek.

A helyzetet úgy próbálják – kényszerből – kezelni, hogy a régi gépeket voltaképpen donorként használják fel, hogy az alkatrészeikből működőképes maradjon a flotta többi darabja.

A Bleeping Computer megjegyzi: az ukrán kibertámadás a maga nemében példátlan, lévén az kormányok nem szokták nyíltan beismerni, ha kibertámadást intéznek egy másik ország rendszerei ellen.

A megszerzett – ám nem ellenőrizhető – információk között van például, hogy az orosz gépek meghibásodási aránya megháromszorozódott a 2022 első kilenc hónapjában mérthez képest – 50-ről az idei év azonos időszakában már 150-re emelkedett ez a szám.

Kritikus problémák vannak a hajtőművek, a futóművek, a szárnyak és a hidraulikus rendszerek karbantartásával is – a karbantartási munkákat pedig gyakran Iránba szervezik ki.

Az orosz légi közlekedés halálra van ítélve, az európai pedig kerülőutakra

Moszkva hiába rekvirált több száz nyugati repülőgépet, alkatrészek híján egy idő után nem fogják tudni üzemeltetni őket. Az orosz légtér elkerülése több órás kerülőkre kényszeríti Ázsia irányában az európai és az észak-amerikai személy- és teherszállító gépeket. Amitől a globális ellátási láncok még nehezebben működnek.

Fontos hangsúlyozni, hogy az információkat nem tudta ellenőrizni független fél. A Bleeping Computer megkereste a Rosaviatsia-t is, de onnan egyelőre nem kaptak választ.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG