Ha munkahelyi videóhívást folytatsz, minden olyan fájlt zárjál be, amelyek esetében nem szeretnéd, hogy más is meglássa. Erre az egyszerűnek tűnő szabályra nem gondolt az Nvidia munkatársa, és ennek súlyos következménye lett: kiderült, hogy a chipgyártó adatokat lophatott.
A franciaországi székhelyű globális autóipari beszállító, a Valeo német ága (a Valeo Schalter und Sensoren GmbH) beperelte a grafikus processzorairól ismert Nvidiát, azt állítva, hogy a kaliforniai cég üzleti titkokat lopott el tőle, és ezzel dollármilliókat takarított meg. Az ügy hátterében egy olyan alkalmazott baklövése áll, aki korábban a Valeónál dolgozott, és onnan igazolt át az Nvidiához.
A hónap elején az Egyesült Államok kaliforniai kerületi bíróságán benyújtott kereset szerint ez a korábbi alkalmazott, aki egyébként részt vett a parkolást és vezetést segítő rendszerek fejlesztésében (amin egyébként a két vállalat együtt dolgozott), hozzáfért a Valeo szabadalmaztatott technológiáihoz (állítólag több tízezer kapcsolódó fájlt és 6 GB forráskódot lopott el), és úgy gondolta, ezzel igen értékessé válhat az Nvidia számára – írja az Engadget. És ez így is lett, ugyanis a szóban forgó mérnököt, Mohammad Moniruzzamant vezető beosztásban alkalmazta az Nvidia még 2021-ben.
Mindez talán sosem derül ki, ha Moniruzzamant nem követ el egy óriási hibát. Mint Nvidia alkalmazott 2022-ben videómegbeszélésen vett részt a Valeo munkatársaival, és miközben megosztotta képernyőjét a Microsoft Teams hívás során, véletlenül megmutatta a forráskód fájljait is. A kereset szerint annyira szemtelen volt Moniruzzaman lopása, hogy képernyőjén a fájl elérési útja még mindig „ValeoDocs” volt. A valeósok mindenesetre képernyőmentést készítettek, és csak ezután értesítették a mérnököt a „hibájáról”.
2023 szeptemberében azután a német hatóságok el is ítélték az adatok jogellenes birtoklása miatt. A német rendőrségi kihallgatásakor Moniruzzaman elismerte, hogy ellopta a Valeo szoftverét, és használta azt, miközben az Nvidiánál dolgozott. Valójában a német bűnügyi nyomozás során egyetlen ponton sem tagadta a bűncselekmény vádját. Végül 14 400 euró megfizetésére kötelezték. Ezzel azonban még korántsem került pont az ügy végére.
A Valeo ugyanis pert indított az Nvidia ellen, azt állítva, hogy a technológiai óriás pénzügyileg profitált az ellopott üzleti titkokból. „Az Nvidia milliókat, talán több százmillió dollárt takarított meg a fejlesztési költségeken, és olyan nyereséget termelt, amelyre nem volt jogosult. Az ellopott üzleti titkok felhasználásával egy konkurens termék fejlesztésére az Nvidia csökkentette a Valeo üzleti titkainak értékét” – állítja a panasz. Jelentős kártérítést követelnek, és azt akarják, hogy a bíróság végzésben tiltsa meg, hogy az Nvidia és leányvállalatai a Valeo kódját használják.
Az Nvidiát képviselő ügyvédek szerint viszont Moniruzzaman úr cselekedetei „teljesen ismeretlenek voltak” a cég számára 2022 májusáig – addig az időpontig, amikor a férfi közölte munkáltatójával, hogy vizsgálat alatt áll. Állítólag azt is mondta az Nvidiának, hogy a kódot „csak helyben tárolta a laptopján”, így a cégnél mások nem férhettek hozzá. „Az Nvidiát nem érdekli a Valeo kódja vagy állítólagos üzleti titkai” – írták az ügyvédek.
Úgy tűnik, ez nem hatotta meg a Valeót, miután azt állítja, hogy versenytársa továbbra is profitált a kiszivárgott üzleti titkokból. És ha a kódot „más alkalmazottak által végzett kiterjedt szerkesztések és visszajelzések” után egyesítették az Nvidia adatbázisával, akkor a Valeo szerint „irreális” azt gondolni, hogy valaha is teljesen eltávolítható lenne. Az esküdtszéki tárgyalás időpontja egyelőre még nem ismert.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG