Itthon: Mégis lebontják a Magyar Rádió egykori otthonát

Itthon: Mégis lebontják a Magyar Rádió egykori otthonát

A bontási engedély ellen december 7-ig van lehetőség közigazgatási pert indítani.

A Magyar Rádiónak hosszú évtizedeken át otthont adó Palotanegyed-beli tömböt az állam három évvel ezelőtt a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciának ajándékozott, az épületekről pedig már jó ideje tudható, hogy nagyrészüket le akarják bontani.

Mint beszámoltunk róla, a kormány 2020-ban döntött úgy, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem ingyen megkapja a Magyar Rádió volt épületeit. Ezután született meg az igény egy új campusra. A bontásra nemrég kiírt közbeszerzés szerint a Pázmány Campus leendő területén, a Bródy Sándor utca – Pollack Mihály tér – Múzeum utca – Szentkirályi utca határolta területen bontanak majd 32 600 négyzetméteren, ami 37 500 köbméter bontott anyagot eredményez majd.

A többi közt a világ első stúdiópalotáját, a biofizikusként később Nobel-díjjal is elismert Békésy György tervei szerint született 6-os számú stúdiót, a modern építészet egyik fontos alkotását, a Pagodát (Szabó István, 1949) is magában foglaló, a rádió által egyre inkább belakott, a Bródy Sándor utca 5-7. kivételével semmiféle védelmet nem élvező együttesből az eddig ismert tervek szerint csak a védett szakasz egy része marad meg, pedig az átépítést jóval egészségesebb mederben, kevesebb bontással is le lehetne folytatni – írja a Telex.

Az állam által kiemelt projektté tett, jelenleg 200–250 milliárd forintból megvalósítani tervezett beruházás első lépését, a bontást a tulajdonos valószínűleg már 2024 elején meg akarta kezdeni, így október 27-én méretes tervcsomagot juttatott el a fővárosi kormányhivatalhoz, amely november 3-án, egyelőre rejtélyes okból visszadobta azt.

A bontás akadálya azonban rövidesen elhárult, hiszen a november 22-i, a Pest Vármegyei Kormányhivatal által szervezett bejárást követő órákban a kérés zöld jelzést kapott. Viszont az engedélyt végül nem is a fővárosi, hanem a Pest Vármegyei Kormányhivatal adta meg.

Ennek oka, hogy a papírokat öt napon belül juttatták el újra a hatósághoz, így nem egy új eljárás részeként, hanem a már megkezdett folyamat folytatásaként kezelték, az erről szóló értesítést pedig sem az efféle ügyekről hírt adó ÉTDR adatbázisában, sem pedig a kormányhivatal dokumentumtárában nem tették közzé.

A folyamat a fővárosi hatóságtól a vármegyei szintre, a szentendrei járási hivatalba Sára Botond főispán, Józsefváros volt polgármestere kezdeményezésére került át.

A hvg.hu már korábban megírta, hogy Pikó András Józsefváros polgármesterének kezdeményezésére, az önkormányzat helyi védettség alá helyezte a Rádió bontásra ítélt egykori épületeit.

Miként korábban is, Pikó a november 22-én tartott bejárás napján a Pollack Mihály térről indított élő bejelentkezésében is a társadalmi egyeztetés hiányáról és szükségességéről beszélt, hiszen az állam és a katolikus püspöki konferencia semmiféle tájékoztatást nem ad, és nem kommunikál a témában.

A korábban a Magyar Rádióban is dolgozó politikus hozzátette: Lázár János építési miniszter a hét elején a parlamentben arról beszélt, hogy szerinte Józsefváros gyűlöletet kelt, és uszít a Pázmány Péter Katolikus Egyetem beruházása ellen, ez pedig nyilvánvalóan nem igaz, hiszen ők csak az otthonukat védik, így elvárják, hogy a fejlesztők szóba álljanak velük.

A hatósági adatbázisban november folyamán publikussá vált néhány, a bontást kérő dokumentumokhoz csatolt tervlap kétségessé tette azt is, hogy a Bródy Sándor utca 5-7., az 1956-os események egyik ikonjaként tisztelt egykori Stúdiópalota milyen átalakításokon esik majd át. Eddig az volt a terv, hogy a homlokzata, illetve utcai szárnya teljes egészében megmaradt, az udvari szárnyak, illetve az azokhoz kapcsolódó bővítmények azonban eltűnnek. Mára viszont úgy tűnik, hogy csak a főhomlokzat marad meg.

© A Magyar Rádió épületeinek bontását kérő dokumentumokhoz csatolt tervlap / Telex

Erre azért lehet szükség, mert az épületrész teljes átépítésével számolnak, hiszen a kis alapterületű helyiségek nem felelnek meg a kitűzött egyetemi célnak, a munkák pedig nagyobb méretűek lennének a válaszfalak nem engedélyköteles kibontásánál.

A két, műemléki védettséggel rendelkező történelmi palota felújítása, és az 1969-ben átadott, Somogyi József fémplasztikáját magán viselő irodaépület tetején ma is működő rádióantennák ügye is érdekes. Az antennákat egyelőre leszerelik, ideiglenes helyet kapnak, de hogy utána mi lesz a sorsuk, még nem teljesen világos: valószínűleg visszakerülnek a tetőre az új épületek egyikén – írja a lap.

Az épületek bontási munkáit két ütemben vinnék végig. Az elsőben a munka oroszlánrészét már elvégzik, és a második szakaszra csak a tér felé néző, 2-4 méter vastag vasbeton falakkal rendelkező atombunker, a hozzáragasztott egykori központi irodaépület, az Esterházy-palotával azt összekötő híd, a Stúdiópalota belső szárnyai, illetve a pincék maradnak.

A 2025 novemberéig hatályos bontási engedély ellen december 7-ig van lehetőség közigazgatási pert indítani.

A helyzetet a Józsefváros által november 7-én elindított, a következő napon a teljes együttesen hatályba lépett ideiglenes helyi védelem, illetve az ezzel járó változtatási tilalom is befolyásolhatja, azt azonban nem tudni, hogy a kormányzati kiemelés, illetve a következő hetekben-hónapokban elkészülő, a védettség állandóvá tételét célzó felmérések milyen eredményt hoznak majd.

* * *
Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség

Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.

HVG