Az építési miniszter szerint azért kell kiszorítani a külföldi cementgyártókat, mert a Paks II. alapozása hatalmas üzlet lesz, rengeteg beton kell majd. Mészáros Lőrinc közben éppen vesz egy cementgyártó céget.
Vissza kell foglalni a magyar építőipari piacot – mondta Lázár János építési miniszter Országos Építőipari Konferencia apropóján összehívott sajtótájékoztatón. Úgy fogalmazott, hogy lejárt az ideje annak, hogy a magyarok alárendelt partnerek, és hogy a német és francia cégek megszállják a hazai építőipart – írja beszámolójában a vg.hu.
Kár kilincselni politikusoknál, üzletembereknél, a legegyszerűbb, ha értékesítik a vállalkozásaikat a magyar államnak, magyar vállalkozóknak, és leteszik a lantot – üzent a külföldi építőipari érdekeltségeknek.
Később konkrétan nevesítette a nemzetközi cementgyártókat. Rámutatott, hogy az új paksi atomblokk építési szakaszba lépett. Elképesztő mennyiségű betonra lesz szükség, ennek az egyik alapanyaga pedig a cement. Az mondta, nem tartható az a helyzet, hogy nincs magyar tulajdonban cementgyár. Ekkor jelentette ki, hogy a magyarországi külföldi cementgyárak jobban teszik, ha eladják az itthoni vállalkozásaikat, mert az elképzelhetetlen, hogy a 10 milliárd eurós paksi építkezésből ne részesedjen a magyar építőipar.
Egyébként hamarosan lesz „magyar” cementgyártó: a Mészáros Lőrinchez köthető Talentis International Contruction Investments Kft.-t már csak puszta formaságok választják el attól, hogy megvásároljon egy szarajevói és Banja Luka-i üzemekkel rendelkező, osztrák tulajdonban lévő boszniai cementgyártó céget, a Lukavac Cementet.
Lázár János nem csak az építőiparról beszélt, általános világnézeti fejtegetésekbe bonyolódott. A miniszter szerint három alapvető probléma van Magyarországgal. Először is, hogy nem vagyunk sokan a Kárpát-medencében. Már pedig a veszélyek korában számít a sokaság, de ezt nem migrációval, hanem intenzív családpolitikával kell elérni.
A második gond Lázár szerint, hogy nem vagyunk elég erősek, holott a 2020-as években meghatározó, kinek, mekkora a hadserege. Ezért hajtanak végre hadiipari reformot. „Újra kell fegyverezni, meg kell szervezni a hadsereget. Jelentősége lesz a következő évtizedben, hogy a II. világháború demilitarizálását követően mennyi katonád és fegyvered van” – emelte ki.
A harmadik probléma, hogy nem vagyunk elég gazdagok. Magyarország közepesen fejlett ország, az EU átlag 80 százalékát éri el. Ezt úgy tudja növelni, ha bizonyos ágazatokban erősíti a szuverenitását.
HVG