Kanadai és amerikai kutatók olyan rendszert fejlesztettek, amely egy okostelefonos alkalmazásként 98 százalékos pontossággal képes megmondani a hallott beszéd alapján, hogy az ittasság milyen szintjén áll valaki.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint évente mintegy 3 millió ember hal meg az alkoholfogyasztáshoz köthető ok miatt. Ez igen magas számnak tekinthető, az éves halálesetek 5,3 százalékát teszi ki.
Ez késztette a kaliforniai Stanford Egyetem és a Torontói Egyetem kutatót egy olyan eljárás megalkotására, amely lehetővé teszi az okostelefonok és okoshangszórók érzékelőit használva az ittassági szint mérését. A technológia segíthet például csökkenteni annak esélyét, hogy ittas állapotban volán mögé üljön valaki.
A kutatók tizennyolc 21 évnél idősebb embert vontak be a kísérletükbe. Ők a testtömeg-indexüket is figyelembe véve kaptak egy adott mennyiségű alkoholos italt. Annak fogyasztása közben arra kérték őket, hogy mondjanak el egy-egy nyelvtörőt: egyet ivás előtt, egy másikat pedig óránként. A vizsgálat hét órán át tartott, ennyi idő alatt kellett elfogyasztaniuk a nekik szánt alkoholmennyiséget.
A nyelvtörő elmondása után arra kérték őket, hogy rögzítsék a hangjukat az eléjük tett okostelefonnal. Eközben egy szonda segítségével a véralkoholszintjüket is mérték az első ital elfogyasztása után 30 perccel, majd újra és újra.
A kísérlet során kiderült, hogy az alanyok hangmintájának változásából az újonnan kifejlesztett rendszer 98 százalékos pontossággal képes belőni az alanyok alkoholfogyasztásának mértékét.
Brian Suffoletto, aJournal of Studies on Alcohol and Drugs című tudományos lapban bemutatott kutatás vezetője szerint a modell pontossága még kitalálóit is meglepte.
Mivel az okostelefonok és okoshangszórók ma már mindenhol jelen vannak, és a rendszernek az ezek mikrofonjai által rögzített hangminőség már elég, az új fejlesztés gyorsan elterjeszthető lehet.
Fontos hozzátenni, hogy a kutatás korai szakaszban jár, több munkára van szükség például ahhoz, hogy a rendszer minden etnikumú, nyelvű és azon belül dialektusú ember esetében ugyanolyan pontosan működjön. Az eltérő nyelvhasználat ugyanis jelentősen befolyásolhatja az eredményt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
HVG