MH/MTI
2023. november 22. szerda. 9:06
A helyzet humanitárius szempontból nagyon aggasztó, ezért a lakóhelyüket újonnan és korábban elhagyni kényszerülő embereknek, valamint az őket befogadó közösségeknek is sürgős segítségre van szükségük – hangsúlyozta az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala keddi jelentésében.
Az októberi harcok óta 187 civil halt meg, köztük nők és gyerekek, továbbá 246-an megsebesültek – tudatta az ENSZ.
Október végén a Testvériség Szövetség néven ismert, három etnikai gerillaszervezetből álló csoport hadjáratot indított az országot irányító junta ellen San állam északkeleti részén, ami a 2021. februári puccs óta a legnagyobb kihívást jelenti az katonaság számára.
Azóta az offenzíva az ország északi, középső és nyugati részére is kiterjedt. A Ta’ang Nemzeti Felszabadító Hadsereg (TNLA), az Arakáni Hadsereg (AA) és a Nemzeti Demokratikus Hadseregek Szövetsége (MNDAA) nevű szervezet mellé más etnikai milíciák és védelmi erők is csatlakoztak a harcokban.
„Az összecsapások a sűrűn lakott városi központok területére is kiterjedtek, ami veszélyt jelent a civilek biztonságára” – figyelmeztet az ENSZ-hivatal, hangsúlyozva, hogy az erőszak eszkalációja a legnagyobb és földrajzilag a legkiterjedtebb a katonai hatalomátvétel óta.
Az országban káosz uralkodik a 2021-es puccs óta, amikor a katonaság pár órával a parlament alakuló ülése előtt erőszakkal átvette a hatalmat, és őrizetbe vette az országot de facto miniszterelnökként irányító, Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít és Mianmar többi vezetőjét.
Írta a Magyar Hírlap