Ukrajna legfelső vezetése az elmúlt hónapokban megosztottságot tapasztalt, a nyugati sajtóban az ukránoktól származó kiszivárogtatásokon alapuló publikációk sora úgy jellemezte Zelenszkijt, mint aki téveszmésen viselkedik és irreális célt követ, Oroszország kiszorítását a Kijev által követelt összes területről.
Hivatala nyilvánosan összeütközésbe került az ország egyik vezető tábornokával, Valerij Zaluzsnijjal is, aki a hónap elején azt mondta, hogy az ellenségeskedések patthelyzetbe jutottak, és nem vár áttörést Kijev számára.
A Bloomberg pénteken arról számolt be, hogy Zelenszkij állítása szerint információkat kapott az ukrán és a szövetséges hírszerző szolgálatoktól, amelyek figyelmeztették őt egy „belső Majdan 3” néven ismert dezinformációs tervre, amelynek célja a civil társadalomban lévő törések kihasználása és a felkelés szítása.
A Majdan ukránul „teret” jelent. A Majdan 1 és 2 a 2004-es, illetve 2014-es tömegtüntetések megnevezése, amelyek elsősorban a kijevi Függetlenség téren zajlottak. Mindkettő Viktor Janukovics, akkori elnök ellen irányult, akinek politikai támogatói bázisa Ukrajna akkori oroszbarát keleti részén volt.
A 2004-es tüntetés többnyire békésen zajlott, és sikeresen megdöntötte Janukovics hatalmát az akkori elnökválasztási versenyben. A 2014-es tüntetés viszont Janukovics hivatalban töltött ideje alatt zajlott, ami arra kényszerítette, hogy elhagyja az országot és lemondjon tisztségéről, mivel a Nyugatról támogatott fegyveres zavargásokban az otthonát támadták meg.
A 2014-es erőszakos felkelést, a Majdan 2-t a Nyugat támogatta, és megerősítette a nacionalista erőket az országban. Moszkva a puccs utáni kijevi kormány politikáját az ukrajnai orosz nemzetiségűekkel szembeni diszkriminatívnak és Oroszország nemzetbiztonságára nézve károsnak minősítette.
Zelenszkijt a Donbasz felkelőivel történő megbékélés ígéretével választották meg, de engedett a Majdan-párti nacionalisták nyomásának, akik tömegtüntetésekkel fenyegették meg. Most úgy véli, Oroszország arra törekszik, hogy káoszt és megosztottságot idézzen elő országában, és megbuktassa kormányát. A Bloomberg idézte őt: „A Majdan puccsot jelent számukra (Moszkva), így érthető a művelet”.
A hónap elején a TIME magazinban megjelent, az ukrán elnökről szóló profil idézte közeli tanácsadóit, akik panaszkodtak arra, hogy megszállottan törekszik a Moszkva feletti katonai győzelemre. Egy forrás Zelenszkijt téveszmésnek nevezte.
Zaluzsnij tábornok a The Economist című lapban vázolta fel a fronthelyzetről alkotott elképzelését, kijelentve, hogy minden nyugati segítség ellenére az ukrán csapatok nem valószínű, hogy „áttörést” tudnának végrehajtani. A megjegyzés kétségbe vonta Zelenszkij kijelentéseinek valóságtartalmát, miszerint az Oroszország elleni ellentámadás halad, és a hírek szerint feszültséget szított kormánya és a kijevi katonai vezetés között.
Írta a Magyar Hírlap