A rendőrség szerint nem bejelentett demonstrációt szervezett. A diákok viszont azt állítják, hogy a múzeumlátogatáshoz nem kell a rendőrség engedélye.
Szabálysértési eljárás indult az Egységes Diákfront (EDF) egyik elnökségi tagja ellen a szervezet Néprajzi Múzeumban megtartott „Múzeumlátogatása” miatt.
Az EDF azért vonult a múzeumba, hogy átadjon egy nyílt levelet Kemecsi Lajosnak, a Néprajzi Múzeum főigazgatóját, hogy távolítsa el Claudia Andujar fotókiállításán kihelyezett kordont, ami szerintük „sérti a diákok és fiatalok szabad művelődésének jogát”.
A rendőrség szerint az akció „nem bejelentett demonstráció” volt, ezzel indokolták Perlaki-Borsos Noel igazoltatását és a szabálysértési eljárást az EDF szerint.
Erre semmi okuk nem volt, a kiállításra mindannyian jegyet váltottunk, a kiállításra a biztonsági őrök szó nélkül beengedtek minket. A kiállításon semmit nem tettünk, ami sértette volna a házirendet
– véli az Egységes Diákfront, amely azt is közölte, hogy a főoigazgatóval nem tudtak találkozni. Sőt, bár a helyettesét telefonon elérték, nyilatkozni ő sem akart, a múzeum kommunikációs szakembere pedig csak írásbeli válszt ígért a diákoknak.
A felhívásukat mindenesetre a helyszínen átadták a biztonsági szolgálat vezetőjének.
A diákok szerint abszurd, hogy a rendőrség arra hivatkozva minősíti demonstrációnak a megmozdulásukat, hogy Facebook-eseményük volt, illetve A4-es papírra nyomtatott feliratokat és egy „A kultúra mindenkié” feliratú molinót vittek magukkal.
Kíváncsiak vagyunk, hogy a BRFK szerint hol kéne kifejeznünk a kultúráért való lelkesedésünket, ha nem egy múzeumban
– írták. Ehhez azt is hozzátették, hogy szerintük azért sem kellett a hatóságok felé bejelenteni a megmozdulásukat, mert jegyet váltottak és a biztonsági szolgálat is beengedte őket.
Aki nem múlt el 18 éves, az pedig természetesen a kordon meleg-mentes oldalán maradt. A rendőrséget pedig a jövőben se fogunk megkérdezni, hogy mehetünk-e múzeumba
– zárták az EDF közleményét.
Ahogy korábban megírtuk, a félig magyar származású, barzil fotóművész Rio de Janeiró-i és Sao Pauló-i melegek hétköznapi életéről 1967-ben készített képeket. Ezek elkordonozását vélhetően L. Simon László kirúgása miatt tarthatta szükségesnek a múzeum vezetése, ugyanis a Nemzeti Múzeum korábbi igazgatóját épp azért menesztette Csák János miniszter, mert az intézményben megrendezett, melegeket is bemutató World Press Photo kiállításnál a személyzet nem ellenőrizte, hogy azt csak 18 éven felüli látogatók tekinthessék meg. Vagy legalábbis ez látszik a felszínen, ugyanakkor van olyan állítás is, miszerint a World Press Photo kiállítás körüli botrány csak az ürügye volt L. Simon kirúgásának, a valódi okot pedig a Magyar Művészeti Akadémián (MMA) belül kell keresni.
HVG