A jelenlegi adatok alapján óriási különbségek mutatkoznak a megyék között. A legolcsóbb részeken 200 ezer forint alatti az átlagos négyzetméterár, de a felkapottabb helyeken ez félmillió forint fölé is felkúszik.
Az ingatlan.com adatai szerint november közepén a falusi csokos településeken több mint 20 ezer eladó lakóingatlan van. Ezeknek az összesített átlagos négyzetméterára 258 ezer forint, az ingatlanok átlagos ára pedig 25,9 millió forint, de nagy különbségek mutatkoznak megyénként.
A Balaton közelsége miatt Veszprémben a legmagasabbak az négyzetméterárak, 519 ezer forintnál jártak november közepén.
Győr-Moson-Sopron a második legdrágább 406 ezer forinttal, majd Somogy megye következik, amely szintén részben a Balatonnak köszönheti a viszonylag magas, 393 ezer forintos árat.
A Komárom-Esztergom, Fejér és Pest megyei falusi csokos településeken 347-377 ezer forintért kínálják az eladó lakóingatlanok négyzetméterét.
A három legdrágább falusi csokos település is mind a Dunántúlon található: Tihanyban 1,76 millió forintos az eladó lakóingatlanok átlagos négyzetméterára, az őrségi Szalafőn 1,38 millió forintos, Balatonszemesen pedig 1,19 millió forintos négyzetméteráron lehet ingatlant vásárolni.
Ugyanakkor 200 ezer forintnál olcsóbb átlagos négyzetméterárral találkozhatnak a Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Jász-Nagykun-Szolnok, Bács-Kiskun, Tolna, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés megyei településen található ingatlanok iránt érdeklődők. A három legolcsóbb falusi csokos település is a keleti országrészben helyezkedik el. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Karcsán 21 ezer forint, Kenézlőn 27 ezer, a Békés megyei Okányban pedig 37 ezer forint az eladó lakóingatlanok átlagos négyzetméterára.
46 millió forintot kaphatnak azok, akik kimaxolják a falusi csokot jövőre
A mostani kilátások szerint jövőre már csak a falusi csokos kistelepülésekre költözők kaphatnak állami támogatást lakásvásárlásra gyermekvállalás nélkül. Közben azok, akik a csok pluszt és a babavárót is kihasználva vállalnak három gyereket, azok akár 46 millió forint vissza nem térítendő támogatással számolhatnak, mivel
a falusi csok összege jövőre 15 millió forintra emelkedik, a csok plusz hiteléből is elengedhet 20 milliót az állam, a 2024-től már 11 millió forintos babaváró hitel pedig támogatássá alakul át, ha megszületnek a vállalt gyermekek.
Az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint emiatt a falusi csokos települések jövőre kivételes helyzetben lesznek. „Egyrészt azért, mert itt több támogatás is kombinálható, másrészt pedig a már gyermeket nevelő, de további gyermeket nem tervező családok csak ezeken a településeken tudnak állami támogatással ingatlant vásárolni. Összességében várhatóan nagyobb lesz a kereslet a preferált településeken lévő ingatlanok iránt” – fogalmazott Balogh László.
Korponai Levente, a money.hu vezetője viszont arra is felhívja a figyelmet, hogy „a babaváró és a csok plusz is hitel, vagyis a hitelképesség nagyon fontos lesz a bankoknak az igénylésnél, amihez pedig megfelelő jövedelemre van szükség. A 30 millió forintos csok plusz hitel esetén egy megközelítőleg nettó 4-500 ezer, az 50 milliósnál pedig nettó 700 ezres családi jövedelemből fizethetők a havi törlesztők az adósságfékszabály szerint, ám a bankok ennél még szigorúbbak is lehetnek”.
* * *
Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.
HVG