Francia gyártmányú fegyvereket cipelő ukránok húzódnak meg egy faluban, hogy felkészüljenek az ellentámadásra. Jelenet egy kelet-ukrajnai tűzharcból? Nem egészen. A helyszín a vidéki Franciaország, ahol egy álfalut rendeztek be, hogy a francia hadsereg az ellenség szerepét eljátszva ukrán csapatokat képezzen ki.
Az ukránok – önkéntesek és behívottak egyaránt – a kiképzés negyedik és egyben utolsó hetét töltik egy francia katonai táborban, és egy 48 órás gyakorlat részeként igyekeznek kamatoztatni azt a tudást, amit az elmúlt egy hónap során elsajátítottak – számol be róla a Politico.
Franciaország ugyanis ígéretet tett arra, hogy az Európai Unió ukrajnai katonai segítségnyújtási missziója keretében idén 7000 ukrán állampolgárt képez ki Franciaországban és Lengyelországban.
A francia tisztek elmondása szerint a cél az, hogy kíméletlen gyilkosokká képezzék ki őket.
A hazatérő ukránok egy olyan harctérrel találják majd szembe magukat, ami Ukrajna vezető tábornokának szavaival élve leginkább az első világháború lövészárok-hadviseléséhez hasonlít. A franciaországi kiképzéstől azt várják, hogy a nyugati taktika segíthet Ukrajnának megtörni a patthelyzetet.
Korábban az ukránok kifogásolták, hogy a nyugati kiképzéseiken tanultak nem feleltek meg annak a fajta hadviselésnek, amellyel az oroszok ellen kell szembenézniük.
Azt mondták, problémát jelent, hogy a NATO módszerei légi fölényt feltételeznek, amivel az ukránok nem rendelkeznek. Az oktatásukat ezért kiegészítették további elemekkel, többek között a drónok széles körű használatával.
A tábort meglátogatták a Politico újságírói is, biztonsági okokból azonban nem hozhatták nyilvánosságra sem a pontos helyét, sem pedig a kiképzésben részt vevő ukránok számát sem.
Az ukrán hatóságok azt sem engedték, hogy katonáik interjút adjanak a sajtó képviselőinek, de az újságíróknak lehetőségük nyílt bepillantást nyerni a tábor életébe.
Ilyen az élet a titkos táborban
A francia katonák a hét hat napján, 4.30-tól este 8-ig képzik az ukrán csapatokat a lövészárkok ostromára és gyalogsági harcokra, beleértve a városi és az erdei összecsapásokat is. Bár a franciák azt állítják, hogy az ukrán kritikák utáni módosítások nem igényeltek jelentős változtatásokat, most jóval nagyobb hangsúlyt fektetnek a levegőből érkező fenyegetésekre.
A francia kiképzők tüzérséget és gránátokat is használnak, hogy szimulálják a légicsapásokat, és hogy lássák, hogyan reagálnak az ukránok a (látszat)sebesült katonákra.
Az egyik forgatókönyvben a füstbombákkal és vaktöltényekkel tüzelő francia FAMAS rohamlövegekkel felszerelt ukránoknak egy sáros árkot kellett elfoglalniuk, és biztosítaniuk az ellenséges támadás ellen. Egy másikban egy álfalu meghódítása és megtartása volt a feladatuk.
„A legfontosabb lecke, amit a franciák tanítanak, hogy minél gyorsabban el kell hagyni az utcákat, és menedéket kell keresni” – magyarázta az egyik francia százados, aki a városi hadviselési kiképzést felügyelte.
„Az utca a halállal egyenlő” – tette hozzá.
Ukrajna arra kérte Franciaországot, hogy készítsék fel a leendő katonákat a kemény harci körülményekre is: a hideg, zajos környezetre, az alváshiányos állapotra.
A lövészárkokban ezért állati tetemeket szórnak szét, hogy az ukránok hozzászokjanak a halál szagához. A francia csapatok továbbá rendszeresen meglepetésszerű éjszakai támadásokat indítanak.
Mindenki visszatér a lövészárkokhoz
Az ukrán katonák oktatása Franciaországnak mintegy 300 millió eurójába kerül egy parlamenti jelentés alapján.
A francia kiképzők szerint ugyanakkor ők is kapnak értékes visszajelzéseket a harctéri tapasztalatokkal kapcsolatban. A francia katonák kiképzése ugyanis hosszú időn át a felkelések elleni harcokra összpontosított, amelynek hasznát vették olyan országokban, mint Mali vagy Afganisztán. Az ukrajnai háború azonban mindezt megváltoztatta.
„Mindenki visszatér a lövészárkokhoz” – fogalmazott egy francia alezredes, a tábor vezetője, hozzátéve, hogy a franciák visszanyúltak a két világháborúból származó doktrínákhoz, és hogy az ukránok számára a gyakorlatokon épített lövészárkokat újra felhasználják majd a francia csapatok kiképzéséhez is.
„Rájöttünk, hogy erről szólnak a jövő háborúi, így ezeket a készségeket újra el kell sajátítanunk” – mondta.
Írta a Magyar Hírlap