Bassár el-Aszad mellett Maher Aszadot, a 4. páncélos hadosztály parancsnokát, valamint Gasszan Abbászt és Basszam al-Hasszánt nevezték meg. Az áldozatokat képviselő ügyvédek, Jeanne Sulzer és Clemence Witt, valamint a keresetet benyújtó civil szervezetek üdvözölték a döntést.
„Ez egy fontos mérföldkő a büntetlenség elleni harcban”, jelentette ki Jeanne Sulzer, aki pozitív fejleménynek nevezte, hogy elismerték az elkövetet bűncselekmények súlyos minősítését. A Doumában és Kelet-Gútában 2013 augusztusában elkövetett támadásoknak több mint ezer halálos áldozata és több ezer sérültje van.
A vegyifegyver-támadásokkal kapcsolatban Franciaország az egyetemes joghatóság elve alapján folytat nyomozást 2021 márciusa óta, a túlélők büntetőfeljelentése alapján. A szíriai kormány tagadta felelősségét és azt állította, hogy a kelet-gútai támadást az ellenzéki erők hajtották végre, hogy külföldi katonai beavatkozást kényszerítsenek ki.
Az Egyesült Államok katonai megtorlással fenyegetett a támadást követően, Barack Obama akkori amerikai elnök szerint Aszad a vegyi fegyverek bevetésével „vörös vonalat” lépett át. Az afganisztáni és iraki kudarcok miatt azonban az amerikai közvélemény és a Kongresszus is óvakodott egy újabb háborútól.
Az egyik túlélő, Alaa Makhzoumi, aki most Törökországban él menekültként, azt mondta, ő, férje és gyermeke légzőszervi problémákkal küzdöttek a támadást követően, és szerinte kisebbik gyermeke a vegyi anyagoknak való kitettség miatt született rendellenességekkel. Szerinte „a legfontosabb a döntéssel kapcsolatban, hogy visszahozza a figyelem középpontjába a vegyifegyver-támadások ügyét”, miközben számos arab ország épp normalizálja kapcsolatait az Aszad-rezsimmel.
Idén a Nemzetközi Büntetőbíróság Vlagyimir Putyin ellen is elfogatóparancsot adott ki, ami miatt az orosz elnök nem vehetett részt személyesen a dél-afrikai BRICS csúcstalálkozón.
Írta a Magyar Hírlap