Fontos találkozóhelyet jelent a németóvári (Bad Deutsch Altenburg) Mária-templom a bécsi, a moson-környéki és a felvidéki magyarság számára – hangzott el kedden az Osztrák Közszolgálati Rádió (ORF) műsorában. Mint az adásból egyebek mellett kiderült, a mai, főleg gótikus, néhol román elemeket felvonultató egyházi épület feltehetően egy 11. századi, Szent István király által emelt templom romjaira épült. Az egyház és a mellette fekvő temető hamar vált az 1956-os magyarok zarándokhelyévé, többen itt találták meg végső nyugalmukat. A hantok azonban az idő múlásával elárvultak, ezért a helyi önkormányzat úgy döntött, a gondozatlan emlékek helyett felállítja „a magyarok jelképes sírját”.
Az „Europa“-Club 2004-ben, a síremlék történetét megismerve határozott úgy, hogy évente egyszer megemlékezéseket tartanak a templomban. Nemcsak a sír gondozását vették át, hanem adományokból egy kopjafát és a közeli parkban egy Szent István mellszobrot is felállítottak már.
A legutóbbi találkozót szombaton, november 11-én tartották, melynek keretében egy emléktáblát is felavattak, az ausztriai magyarságért sokat tett személyek névsorával.
Az emléktáblára idén fölkerült nevek: Valentiny Géza –prelátus, az „Europa”-Club volt elnöke, a Nyugat-európai Magyar Cserkészház kezdeményezője, Juhász László –a Szabad Európa rádió volt munkatársa, történész, író, Szépfalusi István – evangélikus lelkész, író, fordító, szocioloógus, a Bornemisza Péter Társaság megalapítója, Soós Mihály – bécsi református lelkész, András Imre – szociológus, az ausztriai magyar tudományosság egyik megalapozója, Oberhofer Fritz –a magyar néptánc és népzene lelkes művelője, tanítómestere, Kovács Kálmán – festőművész, Szentkereszty Georg – az innsbrucki magyarság egyik meghatározó vezetője, Hanák Tibor – Innsbruckban majd Bécsben működő tanár, író, filozófus, Szépfalusi Márta – fordító és Smuk András – az „Europa”-Club vezetője.
Írta a Magyar Hírlap