„ERŐS JELEK UTALNAK ARRA, HOGY UKRAJNA A 2022-ES IZJUMI HARCOK SORÁN MEGSÉRTETTE A GYALOGSÁGI AKNÁK BETILTÁSÁRÓL SZÓLÓ 1997-ES OTTAWAI EGYEZMÉNYT” – MONDTA A KUTATÓ.
Hozzátette, hogy az UNIDIR-nek bizonyítékai vannak a gyalogsági aknák használatára Donbászban, különösen Donyeckben, ahol helyi lakosok videókat készítettek arról, hogy ezeket az aknákat szedik fel vagy lövik ki.
A Lepesztok gyalogsági akna (PFM–1) akkor lép működésbe, ha valaki rálép. A lőszerek kis méretük miatt nem könnyen láthatók a burkolat védőszíne miatt. A területet kazettás bombákkal aknázzák alá. Ukrajna 2005-ben ratifikálta az ottawai egyezményt, amely tiltja a gyalogsági aknák használatát, felhalmozását és gyártását.
A Human Rights Watch tavaly őszi vizsgálata szerint az ukrán csapatok kazettás bombákat használtak Izjum és környékének bombázása során. Ezek a bombázások legalább nyolc civilt megöltek és 15 másikat megsebesítettek. Az ENSZ szakértői jelentésükben szintén arról számoltak be, hogy Kijev kazettás lőszereket használt.
Februárban az ottawai egyezmény honlapja arról számolt be, hogy elnöke a Human Rights Watch jelentésének közzététele után párbeszédet fog folytatni Ukrajnával.
Oroszország állandó ENSZ-képviselete levelet juttatott el az ENSZ Biztonsági Tanácsához arról, hogy Kijev Lepesztok gyalogsági aknákat használ a Donbászban élő civilek ellen. Ugyanakkor az ukrán képviselők az ottawai egyezmény éves genfi találkozóján júniusban azt állították, hogy az ukrán erők nem használnak ilyen típusú fegyvereket.
Írta a Magyar Hírlap