MH/MTI
2023. november 11. szombat. 16:38
Frissítve: 2023. november 11. 16:48
A BBC-nek adott, pénteken megjelent interjújában Macron azt állította, hogy ha Moszkva győzedelmeskedik Kijev felett, “egy új birodalmi hatalom lesz” Európában, amely szerinte számos szomszédját, köztük a volt szovjet köztársaságokat is fenyegetné – írta az oroszhirek.hu.
A francia vezető megismételte, hogy a Nyugatnak továbbra is katonai segítséggel kell támogatnia Ukrajnát, azzal érvelve, hogy a következő hónap kritikus lesz a konfliktusban.
AZT AZONBAN NEM RÉSZLETEZTE, HOGY A DECEMBERI ESEMÉNYEK HOGYAN BEFOLYÁSOLHATJÁK A VÉGSŐ KIMENETELÉT.
Az ellenségeskedések esetleges beszüntetésével kapcsolatban Macron azt javasolta, hogy “még nem jött el” az ideje, hogy Ukrajna tárgyalóasztalhoz üljön Oroszországgal, és hogy az erről szóló döntést Kijevnek önállóan kell meghoznia. Azt mondta azonban, hogy egy bizonyos ponton lehetséges lehet “tisztességes és jó tárgyalásokat folytatni, és visszatérni az asztalhoz, hogy megoldást találjunk Oroszországgal”.
Ukrajna ellentámadása június eleje óta tart, de a frontvonal nagyrészt változatlan. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter az ukrán veszteségeket több mint 90 ezer katonára, valamint 600 harckocsira és 1900 páncélozott járműre becsülte az offenzíva kezdete óta.
Az NBC News amerikai hírcsatorna múlt héten arról számolt be, hogy nyugati tisztviselők “kényes” tárgyalásokat folytatnak Kijevvel, hogy megvizsgálják, megfontolhatna-e néhány engedményt Oroszországnak a harcok befejezése érdekében. A cikk szerint a hívásokat az a nyugati félelem vezérelte, hogy az ellenségeskedések “patthelyzetbe kerültek”, és hogy Ukrajna “kifogyóban van az élőerőből”.
Oroszország többször is kijelentette, hogy nyitott a tárgyalásokra Kijevvel. Tavaly ősszel azonban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök rendeletet írt alá, amely megtilt minden tárgyalást a jelenlegi moszkvai vezetéssel, miután négy volt ukrán régió nyilvános népszavazáson elsöprő többséggel az Oroszországhoz való csatlakozás mellett szavazott.
Tavaly Macron felvetette, hogy az Ukrajnáról szóló béketárgyalásoknak ki kell terjedniük az Oroszországnak nyújtott biztonsági garanciákról szóló megbeszélésekre, különösen a NATO-erők európai állomásoztatását illetően. Ukrán tisztviselők azonban azonnal elutasították az ötletet.
Írta a Magyar Hírlap