MH/MTI
2023. november 10. péntek. 8:54
„November 9-ig csaknem ötvenezer ember kényszerült menekülésre San államban” – tudatta az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA), amely a múlt héten még 23 ezer menekülőről tett említést.
A harcok, amelyek a kínai határ közelében törtek ki, elemzők szerint olyan mértékű fegyveres fenyegetést jelentenek, amilyenre a 2021-es katonai hatalomátvétel óta nem volt példa.
Mjint Szve, a katonai irányítás alatt álló Mianmar elnöke az állami média által csütörtökön sugárzott beszédében arról beszélt, hogy fennáll az ország széthullásának veszélye, ha a hadsereg nem állítja helyre a stabilitást.
A Ta’ang Nemzeti Felszabadító Hadsereg (TNLA), az Arakáni Hadsereg (AA) és a Nemzeti Demokratikus Hadseregek Szövetsége (MNDAA) nevű lázadószervezet által létrehozott egyesülés közölte, hogy elfoglalt több tucat hadállást és utat. Ezek a csoportok Csinsvehav határvárost is ellenőrzésük alá vették, amely stratégiai fontosságú a Kínával, Mianmar fő kereskedelmi partnerével folytatott kereskedelem szempontjából.
A dzsungel borította, hegyvidéki térségben a kommunikációs eszközök használatának nehézsége miatt körülményes ellenőrizni a harcok áldozatainak számát.
A junta és ellenfelei közötti összecsapások miatt két szomszédos régióban, Szagaing és Kacsin államban az ENSZ szerint november eleje óta mintegy negyvenezer ember kényszerült lakóhelye elhagyására.
Írta a Magyar Hírlap