A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) csütörtöki ülésén kiderült, az egyik munkáltatói szervezet sokallja a bérminimum kétszámjegyű növelését, míg a másiknak az előrehozott emeléssel szemben vannak kifogásai – írja a 24.hu.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelő államtitkár október végén beszélt arról, hogy előrehozná decemberre a minimálbér és a garantált bérminimum emelését a kormány. Akkor azt állította, hogy a minimálbér 15 százalékos emelését mindhárom fél elfogadja, leginkább a garantált bérminimum 10 százalékos emelését övezi még vita.
Zlati Róbert, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke ugyanakkor a csütörtöki ülés után azt közölte, hogy a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) képviselői nem támogatják a 10 százalékos garantáltbérminimum-emelést, hanem
csak 8 százalékos növekedést tartanának elfogadhatónak.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) pedig az előrehozott minimálbér-emelést nem helyesli: december elseje helyett csak jövő januártól gondolnák helyénvalónak a legkisebb bérek megnövelését.
A munkaadók leginkább azzal érveltek, hogy magyar gazdaság egy éve recesszióban van, miközben a KSH legutóbbi, második negyedéves adatai szerint a hazai GDP 2,4 százalékkal esett vissza a tavalyi azonos időszakhoz képest.
Ennek ellenére úgy tűnik, a kormány továbbra is támogatja a két szakszervezet javaslatait. A csütörtöki VKF-ülésen Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter arról beszélt, hogy a kabinetnél azért örülnének a kétszámjegyű minimálbér- és bérminimum-emelésnek, mert ez plusz fogyasztást generálna, amely a GDP-bővülés szempontjából létfontosságú.
HVG