Az ukrajnai konfliktusnak szentelve részben a csoport megismételte korábbi ígéretét, hogy folytatja az Oroszországgal szembeni szankciós politikáját. Az orosz gyémántokkal kapcsolatban azonban csak azt vállalta, hogy felgyorsítja az energiával, a fémekkel és minden nem ipari gyémánttal kapcsolatos konzultációt, beleértve az Oroszországban bányászott, feldolgozott vagy előállított gyémántokat.
Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kanada és Új-Zéland tavaly betiltotta vagy részben korlátozta a nyersgyémántok Oroszországból történő behozatalát. A G7-ek és az EU az elmúlt hónapokban egy szélesebb körű tilalmat is fontolgatott, amely mind az Oroszországból származó gyémántok közvetlen vásárlására vonatkozó korlátozást, mind pedig egy olyan mechanizmust irányoz elő, amely megakadályozná az orosz eredetű nyers drágakövek közvetett behozatalát.
A tárgyalásokhoz közel álló forrásokra hivatkozó médiajelentések szerint az országok egy speciális nyomkövetési rendszer bevezetését tervezik, amely magában foglalná a köveket tartalmazó csomagok fizikai ellenőrzését, valamint a gyémánttermelők és -kereskedők számára kötelezően előírt nyomon követhetőségi adatokat.
Korábbi médiajelentések szerint a G7-ek és az EU október végére tervezték felvázolni az intézkedéseket. A tilalmat várhatóan az EU közelgő 12. Oroszország-ellenes szankciócsomagjába foglalják bele, és a G7-ek 2024. január 1-jéig hajtják azt végre.
Egy magas rangú uniós diplomata azonban hétfőn azt mondta a Reutersnek, hogy Brüsszel még mindig arra vár, hogy a G7-ek „valamilyen javaslattal” álljanak elő a tilalmat részletezve, hogy kidolgozzák az orosz gyémántokra vonatkozó saját szankcióikat.
Írta a Magyar Hírlap