António Costa irodájában a nap folyamán tartott házkutatást a rendőrség, és korrupció gyanújával őrizetbe vette a hivatalvezetőjét.
Benyújtotta lemondását António Costa portugál miniszterelnök – írja a Politico. A portugál miniszterelnökségen a rendőrség tartott razziát kedden, ahol korrupció gyanújával őrizetbe vették a kormányfő hivatalvezetőjét, Vítor Escáriát és Costa személyes tanácsadóját, Diogo Lacerdát.
A rendőrségi nyomozás az ország északi részén lévő lítium-kitermelési tervekkel és egy Sines-i zöld hidrogén megaprojekttel kapcsolatos.
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy a portugál média értesülései szerint nem sokkal a razzia előtt Costa felkereste rezidenciáján az ország államfőjét, Marcelo Rebelo de Sousát, ám arról nem tudni, hogy miről beszéltek, csak annyi biztos, hogy a következő ember, akit Sousa magához kéretett Costa távozása után, Lucília Gago volt, az ország legfőbb ügyésze.
António Costa 2015 óta vezeti Portugáliát, aki akkoriban egy baloldali pártok által támogatott, kisebbségi kormányt vezetve a turizmus felpörgetésével húzta ki országát egy évek óta tartó nehéz gazdasági helyzetből. Nem utolsósorban ennek is köszönhette, hogy 2019-ben újraválasztották, majd megnyerte a 2022-ben tartott előrehozott választásokat is, amikor a pártja váratlanul abszolút többséget szerzett a portugál parlamentben. A győzelem mértéke ellenére az új Costa kormány működését lépésről lépésre botrányok kísérik, az elmúlt másfél évben a kormányából több mint egy tucatnyian kényszerültek távozni különböző okokból kifolyólag.
Bár az államfő a nyilvánosság előtt is kritizálta a Costa-kormányt a botrányai miatt, ám attól eddig tartózkodott, hogy feloszlassa a parlamentet és új választásokat írjon ki. Mindezt Sousa azzal indokolta, hogy kontraproduktív lépés lenne ez akkor, amikor az ország épp a helyreállítási alapból származó pénzeket próbálja elosztani.
Közvetlenül a rendőrségi razzia híre után megszólalt a centrista-jobboldali ellenzéki csoport, a Liberális Kezdeményezés is, ők természetesen Costa távozását követelték, és ha erre a kormányfő nem lenne hajlandó, akkor a parlament feloszlatását.
HVG