Itthon: Kiderült, mennyiért vesz lélegeztetőgépeket a Magyar Honvédség, miközben 17 ezer egy raktárban porosodik évi egymilliárdért

Itthon: Kiderült, mennyiért vesz lélegeztetőgépeket a Magyar Honvédség, miközben 17 ezer egy raktárban porosodik évi egymilliárdért

A közbeszerzésre egy cég jelentkezett.

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

A magyar állam a koronavírus-járvány idején 17 ezer lélegeztetőgépet vásárolt 300 milliárd forintért, ezeket most évi egy milliárd forintért raktározza egy, korábban a Rogán Antal által kidolgozott, államilag támogatott nemzeti lakáslottóról elhíresült cég.

Szeptember 22-én azonban a Magyar Honvédség október 3-i ajánlattételi határidővel közbeszerzést írt ki lélegeztetőgépek vásárlására, ezt nem sokkal később Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő írta meg Facebook-oldalán. „A magyar katonaegészségügy a NATO-szabványnak megfelelő eszközöket tervez beszerezni, amelyek markánsan különböznek a civil ellátási rendszerben használt eszközöktől, és amelyek jellegüknél fogva hatékonyan képesek támogatni a műveletekben történő sérültellátást” – írták akkor az rtl.hu kérdésére.

Időközben az eljárás nyertese is megvan: a Dräger Medical Magyarország Kft. nettó 3,6 millió forint egységáras ajánlatával – írja az rtl.hu. Más jelentkező nem is volt. A megbízást nettó 40 millió forint értékű keretszerződésként írták ki, ennek terhére vásárolhatnak majd a gépekből a telepített kórházi képességek támogatására.

Hogy pontosan milyen típusokról van szó, az a közbeszerzési dokumentációból nem derült ki, de ha kiderülne, akkor sem lehetne összevetni a Kínából vásárolt 300 milliárdos készlettel, a Transparency International ugyanis hiába perelte ki jogerősen a beszerzések részleteit, a dokumentumok helyett csak egy egyoldalas papírt kaptak, amely szerint már megsemmisítették azokat.

Ugyanakkor a Direkt36 oknyomozása szerint a Kínából beszerzett lélegeztetőgépek több kórházban is meghibásodtak, egy dunántúli kórházban több készülék füstölni kezdett, amikor csatlakoztatták a hálózathoz, a Dél-pesti Centrumkórházban pedig be sem tudták üzemelni őket.

HVG