Világ: Zelenszkij barátja és hivatalvezetője Georgia Melonit és más nyugati vezetőket bírálta

Világ: Zelenszkij barátja és hivatalvezetője Georgia Melonit és más nyugati vezetőket bírálta

Andrij Jermaknak nem tetszett, amit az olasz kormányfő mondott az orosz telefonbetyároknak.

A világ vezetőinek ki kellene tartaniuk Ukrajna mellett az izraeli-Hamász háború támasztotta újabb kihívások ellenére is – mondta a Politicónak Andrij Jermak (képünkön) az ukrán elnöki iroda vezetője és Volodimir Zelenszkij személyes jó barátja.

Jermak bosszúsan reagál Georgia Meloni olasz kormányfő szavaira is, akit orosz telefonbetyárok tévesztettek meg és azt hívén, hogy az Afrikai Unió elnökével beszél, elmondta nekik az ukrajnai háborúval kapcsolatban, hogy mindkét fél nagyon elfáradt és mindenki tudja, hogy valamiféle kiutat kellene találni. Az orosz titkosszolgálatokkal gyanítható, de nem igazolt kapcsolatokat ápoló orosz humoristák utána a beszélgetést feltöltötték a netre, amiből óriási botrány lett, amibe bele is bukott Meloni diplomáciai főtanácsadója.

Akárhogy is történt, a szavak elhangzottak, amikre most Jermak is reagált: „Még ha vannak is olyanok, akik érzik ezt a fáradtságot, abban biztos vagyok, hogy ők sem akarnak holnap olyan világra ébredni, amiben évtizedekre kihatóan kevesebb lesz a szabadságuk és a biztonságuk.”

Ezután pedig Jermak egy igen sajátos történelemleckét adva próbálta jobb belátásra bírni Melonit, eszerint ha a britek 1939-ben túl fáradtak lettek volna segíteni Lengyelországon, vagy az amerikaiak a briteken, akkor nem biztos, hogy most lenne Lengyelország, vagy Britannia, vagy akár az általunk ismert Európa. Kérdéses persze, hogy ezek a nézetek mennyire találnak majd termékeny talajra egy olyan politikus esetében, akinek a pártjában politizál Rachele Mussolini, az egykori fasiszta vezér unokája és maga Meloni is korábban meglehetősen jó véleménnyel volt a német szövetségben haláláig kitartó Duceról.

A Mussolini név már nem szégyen Olaszországban, és újra turistákat vonz

Dzsesszzenész, forgatókönyvíró, színésznő-politikus, tengerésztiszt, focista – hosszan lehetne még sorolni, miféle pályákat választottak Benito Mussolini leszármazottjai. A fasiszta olasz diktátor nevét viselő népes család sorsa, illetve a Duce megítélése azután került ismét reflektorfénybe, hogy egyik unokája látványos sikert aratott a legutóbbi önkormányzati választáson.

A háborús fáradtság a konfliktus befagyasztásáig vezethet, ami Oroszország legfőbb célja jelenleg, ezért is nem lehet ilyesmiről szó Jermak szerint. Nem véletlen, hogy az orosz propaganda is ezt sulykolja – tette hozzá.

Fontos és sokakat foglalkoztató kérdés, hogy mi lesz Ukrajna támogatásával most, hogy egy újabb háború követeli a világ figyelmét a Közel-Keleten. Jermak ezzel kapcsolatban annyit mondott, hogy külföldi vezetők biztosították arról, hogy Ukrajna támogatása épp olyannak fog megmaradni, mint amilyen volt október 7. előtt.

Ami az ország uniós csatlakozásának lehetőségét illeti, Jermak derülátó, amit már csak azért is megtehet, mert szombaton Kijevben Ursula von der Leyen Európai Bizottsági elnök egészen nyíltan célozgatott rá, hogy a bizottság javasolni fogja a tagállamok számára, hogy kezdjék meg Ukrajnával a csatlakozási tárgyalásokat.

Persze nem mindenki ennyire optimista, korábban például von der Leyen elődje, Jean-Claude Juncker kijelentette, hogy Ukrajnának azért nincs helye az unióban, mert a társadalmának minden szintjén velejéig korrupt.

„Nem emlékszem rá, hogy Juncker úr bármikor is járt volna nálunk az elmúlt pár évben, így meglehetősen különös pont tőle hallani mindezeket. Határozottan visszautasítom, hogy Ukrajna nagyon korrupt volna. Ezekkel a kihívásokkal a világ minden pontján szembe kell nézni, de mutasson már nekem egy másik országot, amelyik egy ennyire súlyos háború terheit cipelve is vállalkozik ilyen nagy változások bevezetésére” – reagált csípősen Jermak.

Korábban írtunk róla, hogy nemcsak az európai vezetők és az ukránok között merültek fel a közelmúltban nézeteltérések, de maga az ukrán vezetés is megosztott a háború értékelésével kapcsolatban. Itt a katonai és a politikai vezetés feszül egymásnak. A vezérkari főnök Valerij Zaluzsnij szerint a frontokon állóháború van kialakulóban, míg az elnöki iroda helyettes vezetője úgy véli, hogy ezt csak az oroszok szeretnék velük elhitetni.

* * *
Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG