Tank- és löveggyilkos terrorarzenál

Tank- és löveggyilkos terrorarzenál

LMA
2023. október 30. hétfő. 9:22

Elképesztő rakétaarzenállal bír a Hezbollah – írtuk meg vasárnap. A mennyiséget tekintve csak becslésekre lehet hagyatkozni, hiszen a libanoni terrorszervezet érthető okokból nem közöl információkat a birtokában lévő tételekről – de a reguláris- és nem hagyományos haderők berkein belül zajló folyamatokat figyelemmel kísérő nemzetközi szervezetek száz-százhúszezer darab közé saccolják a számukat. S ez az adat csak azokat takarja, melyekkel képesek légi úton csapást mérni a zsidó államra. Azaz a páncéltörő eszközök nem is szerepelnek benne.

A legutóbbi, 2006-os libanoni háborúban a Hezbollah páncéltörő eszközei nagyjából az izraeli lánctalpasok húsz százalékát rongálták meg/pusztították el. Összességében félszáz Merkava volt érintett a támadásokban, melyek közül huszonegy páncélzatán hatolt át a rakéta. A Hezbollah gyakorta használ ilyeneket a a nyílt terepen és/vagy épületekben, esetleg bunkerekben tartózkodó izraeli katonák ellen is. Egy, a konfliktus nyomán született jelentés azt állapította meg, hogy több gyalogost öltek meg páncéltörő-, mint a kézifegyverek.

Egy fel nem használt RPG gránát a 2006-os háborúban

Egy fel nem használt RPG gránát a 2006-os háborúban

Fotó: AFP/STR/Mona Farah

A Hezbollah tagjai leggyakrabban a még a szovjet időszakban kifejlesztett RPG-gránátcsalád egyik újabbnak tekinthető tagját, a „29-es” számmal jelzett változatát vetik be. Legjelentősebb térségbeli gyártójuk ma is Szíria, de Libanonban is akadnak előállító üzemei. Ezek hatásos lőtávolsága négyszáz méter fölött jár, kezelésükhöz elég egy ember is. Alapesetben páncéltörő vagy gyalogság elleni fejek járnak hozzájuk, de akadnak különleges – például gyújtó vagy hővezérelt – kivitelek is. A rakéta százöt milliméteres, úgynevezett kettős hatású (szakszóval tandem) „hegye” úgy lett áttervezve, hogy képes legyen áthatolni a Merkavák páncélzatán.

A Hezbollah bevethető létszáma első pillantásra amúgy elenyésző az izraeli haderő mellett – azaz nagyjából húszezer aktív és ugyan ennyi tartalékos áll szemben a jelenleg háromszázharmincezresre duzzasztott IDF-fel szemben. Ugyanakkor ez a kép csalóka, hiszen a zsidó államnak mostanság minimum kétfrontos háborút kell vívnia, továbbá nem hagyhatja fedezetlenül a hátát sem.

A Hamász egyik tagja egy Maljutka rakétával a Gázai övezetben

A Hamász egyik tagja egy Maljutka rakétával a Gázai övezetben

Fotó: Mahmud Hams / AFP

Ugyancsak nem lebecsülhető a libanoni terrorszervezet másik páncéltörő eszköze, amely szintúgy a szovjet korszak hagyatéka. A 9M14 Maljutka rakéták több százas tétele jó eséllyel Iráni eredetű, s Szírián keresztül érkezett a területre. Az idők során áttervezték ezt is, így a kézi irányítású, vezetékes eszköz három kilométerre jó célzás esetén manapság akár négyszáz milliméternyi páncélt is képes átütni. A 2006-os háború tapasztalatai azt mutatták, hogy az összességében durván negyven darabos izraeli, páncélozott eszközöket érintő veszteség jelentős részét a Maljutkák számlájára lehet írni.

Egy, az 1973-as Jom Kippur háború során zsákmányolt Maljutkát vizsgálnak az izraeli katonák

Egy, az 1973-as Jom Kippur háború során zsákmányolt Maljutkát vizsgálnak az izraeli katonák

Fotó: Wikipedia

A teljesség igénye nélkül folytatva a tankok és önjáró lövegek kiiktatására képes berendezések listáját meg kell még említeni a 9K111 Fagot bázisán kidolgozott és csaknem ötszáz milliméteres átütési képességgel bíró AT-4-et valamint a hétszázötven milliméteres „acélfalon” is átmenő 9M113 Konkursz-ból konstruált AT-5-öt. Mindegyikből több száz példány lehet a libanoni szervezet birtokában.

Egy Kornet rakéta egy kiállításon

Egy Kornet rakéta egy kiállításon

Fotó: Wikipedia

A gyilkos arzenálban talán a legrettegettebb a 9M113 Kornet, amely egy lézervezérelt irányított rakéta. Elméleti hatótávolsága közelíti az öt kilométert míg pusztítási képessége ezer milliméter vagy a fölötti. Ugyancsak a szovjet mérnökök tervezték, majd a licensz átkerült Szíriába, ahol némi ráncfelvarráson esett át. A 2006-os konfliktusban alig vetették be. A szakértők szerint ennek hátterében az a taktika állhatott, hogy a Hezbollah arra várt, az izraeli harckocsik mélyebben hatoljanak be az országba, s akkor az utánpótlásukra lehet majd csapások sorozatát mérni. Ami viszont nagy biztonsággal kijelenthető, ez a fegyver is több százas nagyságrendben állhat a titkos raktárak polcain.

Írta a Magyar Hírlap