Pető Attilát feljelentette a katolikus egyház, és idén februárban el is ítélte a bíróság zaklatásért, miután az ügyéről kérdezgette az érintett papokat. Ennek gyakorlati következménye nincs, de szimbolikus jelentése van: az első áldozatot, aki névvel vállalta, hogy egy pap gyerekkorában molesztálta, zaklatónak minősítették.
Hosszas gondolkodás után Pető Attila úgy döntött, nem viszi az ügyét a Kúria elé, miután 2022-ben a bíróság megrovásban részesítette egyházi vezetők zaklatásáért.
Az elmúlt hónapok megerősítettek abban, hogy ezt a küzdelmet nem a bírósági tárgyalótermekben kell megnyernem, ugyanis a társadalmi megítélése az ügyemnek lényegesebb. Az elmúlt hónapok üzenetei, támogatásai megerősítettek abban, hogy ez a kiállás nem volt hiábavaló. Csak remélni tudom, hogy a Magyar Katolikus Egyház elöljárói idővel belátják tévedéseiket, szembe mernek nézni a múltjukkal, és ezt követően biztosítanak számunkra egy szerethetőbb, biztonságosabb, megbízhatóbb közösséget
– írta Pető a 444-nek küldött nyilatkozatában.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, Pető Attila volt az első olyan áldozat, aki Magyarországon arccal-névvel nyilatkozva vállalt fel, hogy abúzálta egy pap. Felnőtt fejjel hiába vitte az ügyét az egyházi vezetés elé, nem tapasztalt megértést. Úgy érezte magát, mintha a kifárasztására játszana az egyház magyarországi vezetése, és semmit nem tudott arról, hogyan kezelik a zárt ajtók mögött az ügyét.
A férfi anonim módon többször próbált a sajtónak nyilatkozva változást elérni, de idegességében telefonálgatott, egyszer megrugdosta egy plébánia ajtaját is, és azzal fenyegetett, hogy nyilvánosan fogja számon kérni Erdő Pétert, erre feljelentették zaklatásért.
Bár a molesztálási ügy miatt indult egyházi eljárás, az elkövetőt pedig Ferenc pápa kizárta a papságból, erről a beperelt Petőt sosem értesítették hivatalosan.
A bíróságon Pető ügyvédje felhívta a figyelmet arra, hogy katolikus egyház berkeiben történt szexuális bűncselekmények tisztázása a mai napig nem zárult le, emiatt
nem lenne szabad jogi úton fellépni az áldozatokkal szemben, hiszen ez akadályozza azt, hogy nyilvánosság előtt is vállalják a velük történteket.
De hiába érvelt amellett, hogy nem lehet eltekinteni az eset társadalmi jelentőségétől, két hete – két évvel a nyilvános kiállása után – Pető Attilát jogerősen elítélték zaklatásért . A férfi az ítélethirdetés után elismételte, amit korábban is elmondott, hogy ez az ügy nemcsak róla, hanem mindenkiről szólt, akit korábban szexuálisan bántalmaztak vagy a jövőben fognak, miattuk szerinte megérte végigcsinálni a több éve húzódó procedúrát.
Arról, hogy általában mi történik Magyarországon azzal, aki nyilvánosan felvállalja, hogy molesztálta egy pap, ebben a cikkünkben írtunk részéletesen:
HVG