Gazdaság: Megjelent az új közbeszerzés, itt a „Fertő tó light”

Gazdaság: Megjelent az új közbeszerzés, itt a "Fertő tó light"

Csökkentett tartalommal, de változatlan területen tervezik a nagy port kavart Fertő tavi beruházást – írja az Átlátszó az Építési és Közlekedési Minisztérium hirdetményére hivatkozva, amely pénteken jelent meg a közbeszerzési értesítőben.

Greenpeace-tüntetés a Fertő tavi beruházás ellen
© Greenpeace

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a bíróság szeptember végén megsemmisítette a Fertő tavi beruházás környezetvédelmi engedélyét. A több mint 20 milliárdos projekt ügyében – amely részeként szálloda, sportközpont, ökocentrum, új strand és kikötő is épülne a tóparton – hosszú ideje tart a pereskedés, az építkezést pedig már 2022 nyarán leállították. A kormány azzal nyugtatgatta a pernyertes környezetvédőket, hogy folyamatban van az élővilágot és a világörökségi státuszt nem veszélyeztető újratervezés. Ennek megfelelően Lázár János többször is elmondta, hogy sokkal kisebb léptékű terveket készítenek.

Ehhez képest a most kiírt tender szerint nem változik érdemben a beépítendő terület nagysága (275 ezer négyzetméterről van szó), csak a tervezett épületek száma csökken (a beépítési terület nettó 4600 négyzetméter a kiírás szerint).

Az Átlátszó ismertetése szerint a projekt két részből áll majd: az első kikötőket, strandot, vitorlásklubot, utat és parkolót, valamint közművesítést és területrendezést tartalmaz (utóbbi az ökopark tervezési és kivitelezési feladatait jelenti), a második rész pedig a fogadóépület és az ökocentrum megvalósítását, tervezését és a kivitelezését.

© Lázár János/Facebook

A közbeszerzés nyertesének két és fél éve lesz a munkálatok elvégzésére. Csak olyan cégek jelentkezhetnek a kiírás szerint, amelyek legalább egy természetvédelmi szakemberrel rendelkeznek, de több más feltételnek is meg kell felelniük (minimum árbevétel, hasonló korábbi megbízások).

További érdekesség a kiírásban, hogy „a természeti élőhelyek közelségét szem előtt tartó, egyes projektelemekhez tartozó épületek volumenének jelentős csökkentése szükséges”. Az egyes épületek funkciója és elhelyezkedése nem változik, „csak a méretében és anyagfelhasználásban szükséges változtatni a környezetre való hatás minimalizálása érdekében”.

HVG