Fico különösen az EU költségvetési javaslatában Ukrajnának szánt további 50 milliárd eurót kérdőjelezte meg, és retorikusan feltette a kérdést:
“Vajon Ukrajna finanszírozása megváltoztatta-e a háború kimenetelét?”. Akkor fektessünk be még 50 milliárdot, és nem számít, mi történik?”.
A miniszterelnök beleegyezett abba, hogy a következő négy évben mintegy 400 millió euróval növeljék Szlovákia uniós hozzájárulását, de csak akkor, ha az EU megígéri, hogy ezt nem lopja el Kijev.
“Ukrajna a világ legkorruptabb országai közé tartozik, és mi a túlzott pénzügyi támogatást ahhoz a garanciához kötjük, hogy az európai (köztük a szlovák) pénzeket nem sikkasztják el” – mondta Fico az összegyűlt újságíróknak.
Megjegyezte, hogy az EU-nak nincs “béketerve”, és hogy több tagország vezetője “zsákutcába jutott”, mert nem volt egyetértés abban, hogy hogyan tovább, és azt mondta, hogy az Ukrajnának adott biankó csekket nehéz lenne eladni odahaza, Szlovákiában.
“Ha az a stratégia, hogy továbbra is pénzt öntünk oda, havi 1,5 milliárd eurót, mindenféle eredmény nélkül, és nekünk a saját forrásainkat kell csökkentenünk? Hiszen óriási problémáink vannak, és az állami kasszák nehéz helyzetben vannak” – magyarázta Fico.
Szlovákia megnövelt hozzájárulásáért cserébe Fico azt is követelte, hogy ne csökkentsék a gazdák támogatására szánt pénzeket, a megnövelt költségvetést az illegális bevándorlás elleni küzdelemre és az EU versenyképességének növelésére fordítsák, a szlovák cégek kapják meg az Ukrajna újjáépítésére irányuló szerződések egy részét, és a két ország közötti határinfrastruktúra helyreállítását helyezzék előtérbe.
A szlovák miniszterelnök nem az egyetlen uniós vezető, aki kifogásolta az EU folyamatos erőfeszítéseit Kijev pénzügyi támogatására. Orbán Viktor magyar miniszterelnök a pénteki csúcstalálkozón kijelentette, hogy a milliárdos segélyek küldésének stratégiája kudarcot vallott. “Az ukránok nem fognak győzni a harctéren” – mondta, és megfogadta, hogy nem támogatja a költségvetés újabb 50 milliárd eurót előirányzó felülvizsgálatát.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a hét elején elítélte az általa “háborús pszichózisnak” nevezett EU-t, azzal vádolva Brüsszelt, hogy négy évig tartó konfliktusra tervez hatalmas fegyverkezési kiadásokkal, beleértve az esetleges ukrajnai katonai beruházásokat, anélkül, hogy az ellenségeskedések megoldására fordítanának bármilyen forrást vagy erőfeszítést.
Írta a Magyar Hírlap