Az UNICEF is beállt a mögé a kezdeményezés mögé, ami egy iskolai bullyingról szóló színházi előadásból nőtt ki.
„Nagyon sokan küzdenek hasonló, kezeletlen sérülésekkel, amelyeket gyerekkorukban szereztek. Azért lenne fontos, hogy mindenki elkezdje feldolgozni a saját traumáit, hogy ne örökítse tovább azokat, ne traumatizáljon másokat, és saját magát se bántalmazza ezek miatt a sebek miatt, mert hál’ istennek gyógyíthatóak” – mondta egy évvel ezelőtt készült interjúnkban Sodró Eliza a Darázs című, azóta is sikerrel játszott színházi előadásról, amely két olyan nő „összecsapásáról” szól, akik közül az egyik iskoláskorában megkeserítette a másik életét.
„Azt tapasztaltuk, hogy a Darázs témája valódi párbeszédeket indított el. Olyan kérdéseket vetett fel a nézőkben, amik spontán közönségtalálkozókat eredményeztek. Fontosnak tartjuk, hogy a nézői igényeket figyelembe vegyük, reagáljunk rájuk. Hiszünk abban, hogy a művészet eszközével segíthetjük a mindannyiunk számára fontos, akár kibeszéletlen problémák megoldását” – mondta a témáról most az előadást létrehozó Delta Produkció.
A Delta épp ezért szakmai, feldolgozó programmal egészítette ki az előadást az UNICEF Magyarország szakmai segítségével, de emellett podcastsorozatot is rögzítettek a témáról. A beszélgetéseket Sodró Eliza vezette, minden adásban részt vettek az UNICEF szakértői, a meghívottak pedig Orvos-Tóth Noémi, Peller Anna, Szinetár Dóra és Balatoni József (Jocó bácsi) voltak. A podcastek ide kattintva hallgathatóak meg.
Az előadás alkotói idén ősztől újabb programba kezdtek az iskolai bullying kapcsán: UNICEF Magyarország Ébresztő-óra című gyermekjogi iskolai programjának keretén belül, 16-18 éves fiataloknak kínálnak előkészítő és kibeszélő programot az előadás megtekintése előtt és után. A projektet Terézváros önkormányzata is támogatta, így 108 diák térítésmentesen vehet részt a programban; a Delta minden érdeklődő iskola vagy támogató jelentkezését várja.
HVG