Világ: Az izraeli kritika után európai politikusok és az Arab Liga főtitkára is kiálltak António Guterres ENSZ-főtitkár mellett

Világ: Az izraeli kritika után európai politikusok és az Arab Liga főtitkára is kiálltak António Guterres ENSZ-főtitkár mellett

A spanyol ügyvezető miniszterelnök, Pedro Snachez, aki egyúttal az Európai Unió soros elnöke is, illetve a portugál kormányfő is támogatásáról, illetve szolidaritásáról biztosította az izraeli politikusok által össztűz alá vett Guterrest.

Európai politikusok és az Arab Liga főtitkára is kiálltak António Guterres ENSZ főtitkár mellett – derül ki a Guardian és az MTI anyagaiból. Joao Gomes Cravinho portugál külügyminiszter közölte, hogy teljes mértékben megértik és osztják Guterres álláspontját, aki egyértelműen elítélte a Hamászt és semmiféleképpen nem lehet azt állítani, hogy a főtitkár a terrorizmust próbálta volna mentegetni.

Szolidaritásáról biztosította – az egyébként volt portugál miniszterelnök – Guterrest az ország jelenlegi kormányfője, António Costa is.

„Minden támogatásom António Guterresé. Diplomáciai megoldást kell találnunk erre a konfliktusra” – jelentette ki Spanyolország ügyvezető miniszterelnöke, Pedro Sanchez is, akinek a megszólalása azért is fontos, mert jelenleg Spanyolországé az EU soros elnöki posztja. Sanchez a teljes kormány nevében biztosította támogatásáról az izraeli politikusok által össztűz alá vett főtitkárt.

Ahmed Abul Geit, az Arab Liga főtitkára is védelmébe vette Guterrest a Gázai övezetben dúló háborúval kapcsolatos kijelentései miatt.

Az egyiptomi diplomata Izrael Guterresnek címzett bírálatát „terrorizálásra irányuló nyilvánvaló kísérletnek”, valamint politikai és erkölcsi zsarolásnak minősítette. Geit az Arab Liga közleménye szerint olyan szégyenteljes támadásról beszélt, amely „az igazságot kimondó hangok elhallgattatását célozza”. Az Arab Liga főtitkára egyben Guterres támogatására szólított fel.

Mindez azt követően történt, hogy Guterres kijelentette, hogy a Hamász visszataszító támadása nem igazolhatja a palesztin nép kollektív büntetését, majd arról beszélt, hogy az emberi jogi törvényeket nyíltan megsértik a Gázai övezetben. Ezek után Guterres a túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátására szólított fel, de azt is hozzátette, hogy a Hamász támadása nem légüres térben következett be, hanem a palesztin népnek Izraeltől elszenvedett 56 évnyi fojtogató megszállása után.

Erre Izrael ENSZ-nagykövete, Gilad Erdan előbb lemondásra szólította fel Guterrest, majd bejelentette, hogy a főtitkár szavai miatt megleckéztetik a szervezetet és nem adnak ki vízumot a képviselőinek.

Az izraeli-palesztin háború eseményeit az alábbi hírfolyamunkban követheti:

HVG