„Volt egy izraeli látogatási programom, lemondtam, nem lesz látogatás” – mondta a török parlamentben.
A politikus bírálta Tel-Aviv fellépését a Gázai övezetben, megjegyezve, hogy Ankara nem fogja megengedni a gyermekek gyilkolását az enklávéban.
Erdogan szerint mind a Gázai övezet elleni támadást végrehajtók, mind az azt támogatók a mentális betegség jeleit mutatják.
Az államfő hangsúlyozta, hogy Ankara szándékában áll végre normalizálni a kapcsolatokat Izraellel, de Tel-Aviv visszaél Törökország jóindulatával, és nem mutat viszonzó lépéseket.
A palesztin–izraeli konfliktus a felek területi érdekeihez kötődik, és évtizedek óta feszültség és harcok forrása a térségben.
A konfrontáció új fordulója azt követően kezdődött, hogy október 7-én reggel Izraelt példátlan rakétatámadás érte a Gázai övezetből. A tömeges ágyúzást követően a Hamász harcosai beszivárogtak a zsidó állam déli részén lévő határ menti területekre.
Válaszul az Izraeli Védelmi Erők elindították a Vaskardok hadműveletet a Gázai övezetben. A támadást követő napokon belül Tel-Aviv átvette az ellenőrzést a határhoz közeli összes lakott település felett, és légicsapásokat kezdett indítani az enklávén belüli célpontok ellen, beleértve polgári célpontokat is. Izrael emellett teljes blokádot hirdetett a Gázai övezet ellen: felfüggesztették a víz-, élelmiszer-, áram-, gyógyszer- és üzemanyag-ellátást.
A palesztin enklávéban az áldozatok száma meghaladta az ötezret, több mint 15 ezer ember megsebesült. Izraelben több mint 1,3 ezer ember halt meg. Emellett különböző becslések szerint akár 250 embert is fogva tarthat a Hamász.
Írta a Magyar Hírlap