BrandChannel: Élőben Afrikából: zebrákat, oroszlánokat vagy orvvadászokat szúrunk ki előbb?

BrandChannel: Élőben Afrikából: zebrákat, oroszlánokat vagy orvvadászokat szúrunk ki előbb?

A Samsung az Állatok Világnapján jelentette be, hogy bővíti Wildlife Watch kezdeményezését: a cég az Africammel és a Black Mamba Orvvadász-ellenes Egységgel együttműködve segít megvédeni a dél-afrikai szavanna veszélyeztetett állatait. A programban megfigyelőrendszerként alkalmazzák a Samsung okoseszközeit: az élő közvetítésnek köszönhetően otthonunkból tarthatjuk szemmel a Kruger Nemzeti Park vadvilágát, segítve ezzel az orvvadászok után kutató vadőröket.

Vajon mivel telnek egy dél-afrikai vadőr napjai? Leitah Mkhabela, a Black Mamba vadőre – sok más feladat mellett – az orvvadászok nyomai után kutat. Bár ezt ma kevés kollégájával teszi, digitális vadőrként mi is segíthetjük a munkáját. Ehhez azonban nem árt tudni, milyen módszereket használnak az orvvadászok, akik jellemzően a helyi közösségek tagjai közül kerülnek ki.

„Az oroszlánokat megmérgezik, az orrszarvúkat és az elefántokat puskával terítik le. A vízi állatokat hálóval fogják be, míg a kisebb testű állatokat, például a tobzoskákat kutyákkal kerítik be, vagy csapdába ejtik őket. A nagyvadakat nem csupán a húsukért ejtik el, hanem azért is, hogy hagyományos gyógyszereket készítsenek belőlük. Ugyanakkor a helyi törzsek királyai is állatbőrből varratnak ruhát vagy takarót” – mesélte Leitah, aki napi munkájuk során eltávolítja az esetleges csapdákat.

Mivel a park kerítése egy forgalmas út mellett fekszik, ezt a szakaszt teljes egészében át kell fésülniük. Járőrözés közben a kisebb állatokra, így például a teknősökre és kígyókra is gondot fordítanak – ha például fennakadnának az elektromos kerítésen, és még élnek, visszaengedik őket a parkba. De vannak egyéb feladataik is: bébiszitterkednek a kis orrszarvúk mellett, ellenőrzik a parkhoz tartozó járműveket, épületeket, a ki- és bemenő forgalmat is.

© Samsung

Leitah 2014-ben csatlakozott a Black Mambához, így már 9 éve áll helyt a vadőrök között. Manapság kevesen választják ezt a hivatást, mert a szűkös keretből kevés vadőr munkáját tudják finanszírozni. Tavaly 5 fővel bővült a csapat, pedig ennél jóval nagyobb állományra lenne szükség, hogy lefedjék a 62 ezer hektáros park teljes területét.

„A kiképzés és az eszközök is nagyon költségesek. A tréning folyamatos, hiszen minden nap kockázatnak vagyunk kitéve, legyen szó akár az állatokról, akár az orvvadászok támadásairól. Ráadásul, a falusiaknak nehéz vadőri munkát vállalni, hiszen elképzelhető, hogy épp a saját barátaikat, szomszédaikat kellene letartóztatniuk. Több figyelő szemre lenne szükségünk, hogy ne veszítsük el ikonikus állatainkat” – mondja a vadőr.

Szerencsére van remény: a Bush Babies Animal Insights program éppen a figyelemfelkeltés céljával jött létre, hogy a következő generációnak is értékké váljon a park élővilága. Leitah elmondja, a munkája kedvenc része, amikor fiatalokkal dolgozhat, az 5 évestől egészen a 18 éves korosztályig. A gyerekek kortól függően cserkészek, állatfelügyelők, vagy egyéb feladatokat látnak el.

A program keretében 10 iskolában mintegy 2 ezer gyereket oktatnak az élővilágról. A legkisebbek megtanulhatják, hogyan és miről ismerhetik fel az állatkölyköket, mit esznek az állatok, mikor aktívak, és hogyan gondozzák a kicsinyeiket. Az iskoláscsoportok a rezervátumba is ellátogatnak, így találkozhatnak is a vadakkal.

© Samsung

„Ilyenkor a folyó melletti sátrakban alszanak, innen indulnak túrázni, hogy megismerjék az állatok nyomait, de az orvvadászatról is eleget hallhatnak. Amikor hazamennek, nemcsak a többi gyereknek, hanem a felnőtteknek is mesélnek az élményeikről. Ezzel a saját családtagjaik kedvét is elvehetik az orvvadászattól, akik jó eséllyel nem fognak keresztbe tenni a saját gyermekük vagy unokájuk esetleges karrierjének” – mondja a Black Mamba tagja.

Mivel azonban még nincs elegendő felügyelet, óriási fordulatot jelentett a Samsung kameráinak kihelyezése, amelyek online, valós időben közvetítenek a parkból. Így ma már világszerte bárki becsatlakozhat, hogy a vadőrök munkáját segítse – akár az ő munkaidejükön kívül és éjszaka is.

A civilek észlelhetik és jelenthetik az orvvadászok mozgását, de a jelenlétükre utaló egyéb jeleket is. Ilyen lehet például, ha lesérült, sántító állatot látnak a kamera képen, de a hangokra, például a kutyaugatásra vagy az emberi beszédre is érdemes odafigyelni, különösen az éjszaka közepén. Előfordulnak persze téves riasztások is, hiszen a nagyvadak által elejtett kisebb állatok is adnak ki hangokat.

„Még több önkéntes segítőre lenne szükségünk, akik figyelik a parkban zajló eseményeket, hiszen nem lehetünk ott mindenhol. Több Black Mamba kellene a világ minden táján, a mi projektünkben is. Megtaláltok bennünket Facebookon és Instagramon is. Hiszek benne, hogy együtt megvédhetjük az ikonikus állatokat!” – mondja Leitah.

A legmodernebb technológia segíti a vadőrök munkáját

„Mi a Samsungnál úgy éreztünk, hogy technológiai szinten is segíthetünk leküzdeni a kihívásokat. Fantasztikus, hogy mennyien csatlakoztak a kezdeményezéshez” – mondja Mark Holloway, a Samsung Europe mobil kategóriamenedzsment igazgatója. A parkban kihelyezett Galaxy S23 Ultra okostelefonok kamerái ugyanis kimagasló minőségben biztosítják az állandó közvetítést, de mozgatható eszközök is segítik a vadőröket.

„Mivel az orvvadászok a nap bármelyik percében lecsaphatnak, az eszközöknek is folyamatosan működniük kell. Ezért lényeges például a kamerákba épített, fotóhoz és videóhoz is használható Nightography, éjszakai felvételek funkció. A 200 megapixeles adaptív pixelérzékelőnek hála éjszaka is magas felbontású képet kaphatunk, ami részletesebb képet ad, mint akár az emberi szem” – mondja Holloway, hozzátéve, hogy a vadőröket a náluk hordott készülékek is nagyban segítik az egyéni munkavégzésben.

Ezek a kamerák azt is lehetővé teszik, hogy szükség esetén videóra vegyék az orvvadászat jeleit, és visszaküldjék őket a központi irodába. Ráadásul, a készülékek tízszeres optikai zoommal vannak ellátva, így nem is kell közel merészkedni a tárgyhoz, nagy távolságból is pontos képek készíthetők velük.

© Samsung

Az egésznapos működtetés természetesen nagy kihívás, például azért, mert a napközbeni forróság kihatna az akkumulátorok működésére. Ezt a modellt azonban ellátták hűtőfunkcióval is, a nagy teljesítményű akkumulátor pedig akár egy órán belül újra feltölthető.

A Samsungnál arra is ügyeltek, hogy új felhasználási területet adjanak a régi modelleknek, ezért például a Galaxy S21 Ultrákat is bevonták a projektbe. Alkalmaznak emellett úgynevezett SmartTageket is, amelyek a viselők tartózkodási helyét segítenek beazonosítani.

„A SmartTagekkel a parkban dolgozók biztonságára ügyelünk. A viselők lokációja egy központi helyszínről folyamatosan nyomon követhető, az Ultra-Wideband technológiának hála pedig, az eszközök nagy pontossággal igazítanak útba, hogy megtaláljuk az adott személyt. Ráadásul, a SmartTag2 por- és vízálló, így kifejezetten alkalmas a kültéri használatra” – tette hozzá az igazgató.

A Samsung emellett a következő generáció kinevelésében is támogatja a Black Mambák munkáját. A Bush Babies projekthez ezért egy újabb innovációt, The Freestyle projektorokat biztosítanak, amelyekkel a vadőrök gyorsan és látványosan prezentálhatnak a gyerekeknek. Ezeket a könnyű, kompakt eszközöket hangszóróval is ellátták, egyszerűen hordozhatók, és nem csak fehér falakra lehet velük vetíteni: a kép a fal színéhez, esetleg a rajta lévő tárgyakhoz is alkalmazkodik.

„A Samsung Wildlife Watch kísérleti projektje világszerte emberek ezreit ösztönözte arra, hogy az orvvadászat megelőzésében segítsenek. Ez is bizonyítja, a technológia milyen pozitív szereppel bírhat a valós kihívások kezelésében. A közösségi médiában hamarosan megosztunk egy hat részes Black Mambas Boot Camp (A Black Mambák kiképzőtábora) útmutatót is azok számára, akik ‘online vadőrként’ felügyelnék a parkot” – ígérte Mark Holloway.

Nyitókép: Samsung

HVG